Vítejte v Botanicu a poznejte roztodivnou říši rostlin

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Máte doma děti a chtěli byste jim představit fascinující a roztodivnou říši rostlin poutavou cestou? Tak právě pro vás je tu Botanicum, nádherně ilustrovaná kniha přinášející základní informace o rostlinách. Ale nenechte se zmýlit, není určená pouze dětem školou povinným, i dospělí v ní dokážou najít zajímavé informace, a navíc se můžou pokochat úžasným grafickým zpracováním.

Botanicum obsahuje Předmluvu, kde vám kurátorky Katie Scottová a Kathy Willisová představí tuto knihu i říši rostlin. Následně je rozdělena na sedm částí nazvaných galerie. První galerie nese název První rostliny a dozvíte se v ní něco o řasách, mechorostech, houbách či přesličkách. Druhá galerie se věnuje Stromům, a to jak těm listnatým, tak jehličnanům, ale nezapomíná ani na stromy ovocné. Třetí galerie nás zavede do exotických krajů, protože nese výstižný název Palmy a cyklasy. Čtvrtá galerie má poměrně povšechný název Byliny, pod kterým se skrývají květiny, ale třeba také cibuloviny. Pátá galerie se věnuje Travinám, orobincům, šáchorům a sítinám, ale kromě zmíněného v ní najdete třeba i obiloviny. Šestá galerie patří asi mezi ty nejzajímavější, protože nese název Orchideje a bromélie. Kdo by nemiloval orchideje, které jsou tak krásné, že? (I když já mám jednu doma a je permanentně na prahu smrti – takže je raději obdivuju na fotkách nebo u návštěv, než pěstuju). A sedmá galerie má poněkud zvláštní název Přizpůsobivé rostliny, kde najdete například vodní rostliny, sukulenty a kaktusy nebo třeba masožravé rostliny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Každá galerie je rozdělená do částí, které pojednávají o skupině rostlin nebo přímo o konkrétní rostlině. Některé mají na závěr kapitolu s názvem Biotop, kde se dozvíte něco o deštných pralesích, alpských rostlinách nebo mangrových lesích. Kromě toho Botanicum také přináší informace o vývoji rostlin nebo o tom, z čeho se skládá květ.

To vše doplňují nádherné ilustrace. Jedná se o kresby, nikoliv o fotky, což knize dodává zase jiný rozměr. Nechybí ani popisky, které vám poskytnou základní informace o dané rostlině, kterou vidíte na obrázku.

Kniha je určena pro děti školou povinné (nebo pro dospělé, co dokážou ocenit krásnou knihu a moc si toho z hodin přírodopisu nepamatují). Textu v knize není mnoho, ale přináší ty nejdůležitější informace, pozor akorát na to, že se v knize objevují cizí a poměrně složitá slova.

Pro mě osobně byly nejzajímavější částí První rostliny (mám slabost pro řasy a kapradiny – neptejte se mě proč), Orchideje a bromélie a Přizpůsobivé rostliny, protože miluju kaktusy a sukulenty. I když jsem tak špatná zahradnice, že i ten kaktus dokážu zahubit. Po přečtení Botanica mám ale hroznou chuť si zase nějaký koupit a vyzkoušet, jestli tentokrát přežije…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ať už doma máte či nemáte děti, tak Botanicum můžu jen doporučit. Oku polahodí a užitečné informace předá i dospělým (třeba mě, protože jsem fakt netušila, že houby a lišejníky nejsou rostliny!) a pro děti zase bude lehčí a zábavnější formou, jak se dozvědět o flóře něco více než v hodinách přírodopisu. Nehledě na to, že takovéto knihy vám navíc budou krásně zdobit knihovnu, což už je jen takový drobný (a přiznávám, že povrchní) bonus, ale spousta lidí si na hezky upravené knihovny potrpí. A navíc krásných a informačně hodnotných knih není nikdy dost. Já si musím opatřit předešlý díl s názvem Animalium, který se věnoval zvířatům, a těším se na další knihu z této série, která bude pojednávat o dinosaurech. Protože kdo z mé generace nemiloval dinosaury jako by nebyl.

Katie Scottová a Kathy Willisová: Botanicum, Albatros, duben 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s