Přeji vám Předobrý život

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

J. K. Rowlingová, slavná autorka série Harry Potter, dostala v roce 2008 nabídku, aby přednesla projev pro absolventy Harvardovy univerzity. Nyní si ho můžeme přečíst v našem rodném jazyce. A pokud se ptáte, co je vám po projevu pro absolventy jedné z nejprestižnějších univerzit na světě, tak věřte, že je o co stát. Koneckonců autorkou je J. K. Rowlingová…

Číst projev určený pro absolventy Harvardu, který patří do slavné Ivy League (Břečťanové ligy), a tudíž tam studují děti z bohatých rodin, a navíc přednesený jednou z nejúspěšnějších a nejbohatších spisovatelek současnosti, se mi zdálo zvláštní. Obzvlášť proto, že J. K. Rowlingová si jako jedno ze stěžejních témat zvolila prospěšnost neúspěchu. Říkala jsem si: Tobě se to povídá, když si ten neúspěch dokázala proměnit v pohádkový úspěch. Ale jelikož J. K. Rowlingová patří mezi mé oblíbené autorky, tak jsem dala Předobrému životu šanci a musím říct, že jsem jí křivdila. Ukázala totiž, že je pořád tou výjimečnou autorkou, která se dokáže zhostit jakékoliv útvaru – a navíc, že to má v hlavě velmi dobře srovnané.

Ve svém projevu mluvila o dvou tématech, která jsou jí blízká: o tom, proč jsou v životě potřeba nezdary a o důležitosti představivosti. Celý projev krásně vystavila, zmínila jsem v něm své zážitky, zkušenosti a přidala i pár narážek na to, co už k ní navždy bude patřit, tedy na Harryho Pottera. Prošpikovala ho taky přiléhavým humorem, aby udržela pozornost svých posluchačů (a čtenáře pobavila) a nechala nás zase trochu víc nahlédnout do své minulosti a osobního života, což vždycky funguje. Zároveň také nezapomínala, že mluví k absolventům Harvardovy univerzity, tudíž k mládeži, které je už od narození privilegovaná a bohatá a má život, o kterém my normální smrtelníci často jen sníme. Tím hlavním, čím se ale Předobrý život pyšní, je spousta krásných a hlubokých myšlenek, které stojí za to, abyste si je přečetli podruhé, potřetí, podesáté, protože jsou buď pravdivé, oslovují vás, souzní s vaším momentálním stavem nebo vámi rezonují.

Jedná se o projev, takže textu je v knize pomálu, ale jak J. K. Rowlingová cituje Senecu: Nezáleží na tom, jak je život dlouhý, ale jak je dobrý. To samé platí o této knize, protože i v těch pár řádcích dokázala přinést spoustu krásných myšlenek. Aby ale čtenáři nedostali pouze projev, tak se Předobrý život pyšní nádhernou grafickou úpravou. Každá stránka je doplněná kresbou, které se vztahuje k tomu, o čem zrovna J. K. Rowlingová mluví a stejně jako obálka se nese v minimalistické barevné kombinaci bílé, černé a červené. Pro někoho je to klišé, pro mě je to jedna z nejoblíbenějších barevných kombinací. Takže Předobrý život je nejenom předobrý na čtení, ale i na koukání, protože je prostě vymazlený od první do poslední stránky.

Jelikož se jedná o projev, který se musí vejít do nějaké časové stopáže, aby byl aspoň trochu únosný a přítomní u něj otráveně nezívali nebo rovnou neklimbali, tak v druhé polovině působí maličko zkratkovitě. Některé z těch zážitků, zkušeností a myšlenek by si rozhodně zasloužily rozvést. Kdyby J. K. Rowlingová někdy napsala něco jako motivační knihu, tak přestože patřím mezi odpůrce motivačních knih, tak bych byla mezi prvními, kdo by si ji běžel koupit. Od J. K. Rowlingové jsem totiž schopná a ochotná přečíst úplně všechno – protože to vždycky stojí za to.

J. K. Rowlingová: Předobrý život, Albatros, květen 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s