Najde si Kostík přátele?

Kostík - rec1.JPG

Malý Kostík si obtížně hledá kamarády, a navíc mu ještě vypadl zoubek, takže se cítí hrozně škaredý a domnívá se, že už se ním nikdo nebude chtít kamarádit. Jenže pak potká dívku Rozárku, která zrovna zahrabává zoubek… Najde si Kostík kamarádku? A dokážou překonat to, že oba žijí v jiných světech?

Kostík hledá přátele je kniha pro malé děti přinášející jednoduchý a nadčasový příběh o síle přátelství, které dokáže překonat rozdíly. Věřím ale, že potěší a pohladí po duši i dospělé, kteří dokáží ocenit hezky udělanou knihu, z níž dýchá to správné kouzlo a poselství.

Jelikož je kniha určena menším dětem, tak textu je v ní pomálu, příběh je velmi stručný a jednoduchý. Na tom, vzhledem k věkové kategorie, které je kniha určena, není nic špatného. Já bych ale ocenila, kdy byl příběh trošičku delší a propracovanější. A hlavně aby se víc zaobíral těmi rozdíly mezi světem Kostíka a Rozárky.

Největší předností Kostíka jsou ale krásné ilustrace. Ty sytými a zářivými barvami zachycují svět Rozárky (tedy lidské holčičky) a černou, bílou a tmavými odstíny svět Kostíka (malé kostřičky). Dospělý čtenář stihne příběh Kostíka, které si hledá přátele, přečíst asi za deset minut (no, možná i za pět nebo tak nějak), ale ilustracemi se může kochat podstatně déle.

Věřím, že kníže Kostík hledá přátele si najde své fanoušky z řad dětí, které mají rády propojení našeho světa se světem temnějším a fantastičtějším, i mezi dospělými. Obzvlášť mezi dospělými, kteří mají slabost pro Mrtvou nevěstu nebo Ukradené Vánoce od Tima Burtona. Což já mám, takže Kostíka přidávám do své knihovničky, aby mi ji hezky zdobil. Do chvíle než ho zase vytáhnu ven, abych se pokochala ilustracemi a načerpala z něj trochu té optimistické atmosféry, která z knihy navzdory tomu, že hlavním hrdinou je malá kostřička a její svět je vcelku temný, přímo sálá o tom. A snad si třeba Kostíka přečtou jednou i mé vlastní děti a pochopí tak, jakou sílu má skutečné přátelství, které nehledí na rozdíly.

Pawel Pawlak: Kostík hledá přátele, Albatros Media, květen 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s