Vydejte se na magickou i poučnou Cestu dějinami čar a kouzel

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPatříte mezi vášnivé milovníky Harryho Pottera? A chcete se dozvědět o světě kouzelníků a čarodějek něco víc? Nebo třeba i o tom, jak příběhy Harryho Pottera vznikaly? A kde všude J. K. Rowlingová čerpala inspiraci? Tak právě pro vás je tu kniha Cesta dějinami čar a kouzel.

K příležitosti dvacátého výročí od vydání prvního dílu Harry Potter a Kámen mudrců uspořádala Britská knihovna velkou výstavu nazvanou Harry Potter: Dějiny magie. Na výstavě návštěvníci mohli v různých sekcích poodhalit zákulisí potterovské série, podívat se třeba na rukopisy J. K. Rowlingové, když ještě netušila, že se stane jednou z nejslavnějších spisovatelek naší doby, nejrůznější artefakty, z nichž čerpala inspiraci, nebo se dozvědět něco o mýtech a folkloru, které při psaní využila. Pokud jste ale neměli to štěstí, abyste se na výstavu Harry Potter: Dějiny magie dostali, tak právě pro vás je tu Cesta dějinami čar a kouzel, která tento počin zmapovala i v knižní podobě, takže skoro každému umožnila dozvědět se o světě a zákulisí milovaného světa Harry Pottera něco víc – a navíc i v našem rodném jazyce.

Cesta dějinami čar a kouzel je rozdělena do kapitol pojmenovaných podle předmětů, které se učí v Bradavicích: Lektvary a alchymie, Bylinkářství, Kouzelné formule, Astronomie, Jasnovidectví, Obrana proti černé magii, Péče o kouzelné tvory. V každé kapitole najdete informace týkající se postav, scén nebo světa Harryho Pottera, to vše doplněné krásnými ilustracemi Jima Kaye, které už můžete znát z ilustrovaných vydání Harryho Pottera (česky zatím vyšel Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Tajemná komnata a Harry Potter a Vězeň z Azkabanu). Kromě toho můžete mnohdy nahlédnout i do zákulisí a podívat se na rukopis J. K. Rowlingové nebo její skici a kresby, na nichž zachycovala to, jak si jednotlivé postavy představuje. A kromě toho v každé kapitole najdete i řadu zajímavých informací z daných oborů – podíváte se třeba na staré svitky, dozvíte se něco o kotlících, o čínských věšteckých kostech, o herbářích, ropuchách, trollech nebo o skutečném hrobu Nicolase Flamena a řadu dalších informací z historie a různých oborů.

V každé kapitole pak taky najdete Aktivitu pro děti, takže zjistíte, jak rozkrájet banán přímo uvnitř slupky, vytvořit z bílých květin barevné, najít si čáry na vlastní dlani, nebo vytvořit ducha v lahvi a další zajímavé a jednoduché úkoly. Přiznám se, že ten s banánem a květinami mám v plánu vyzkoušet i já, i když nejsem dítě.

Nutno také vypíchnout to, že celá Cesta dějinami čar a kouzel je překrásně graficky zpracovaná, plná různých typů písma, obrázků i ilustrací od Jima Kaye, takže je skutečná radost v ní listovat, pronikat hlouběji do světa Harryho Pottera a nenásilně se u toho vzdělávat.

Cesta dějinami čar a kouzel je určená pro opravdové milovníky Harry Pottera, kteří prostě musí mít doma vše, co s touhle sérií souvisí, chtějí se pokochat krásnou knihou, a nevadí jim, že se sice točí kolem univerza Harry Pottera, ale dalece ho překračuje. Doporučuju tudíž vše, kdo chtějí proniknout hlouběji do světa Harry Pottera, nahlédnou do zákulisí a přitom se ještě vzdělat, protože informací v ní najdete skutečně dost.  A jsem si jistá, že obohatí a zaujmou nejenom malé čtenáře, ale i ty velké, protože i já jsem se u toho slušně vzdělala. Takže pokud chcete někomu k Vánocům nadělit krásnou knihu, která má navíc edukativní rozměr, tak Cesta dějinami čar a kouzel je vhodnou volbou. Pokud tedy dotyčný miluje sérii Harry Potter (ale kdo nemiluje Harryho Pottera, že? 🙂

Cesta dějinami čar a kouzel, Albatros, červen 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s