Co se stane, když se vydáte na Lov stínu?

OLYMPUS DIGITAL CAMERANev se nechá najmout jako plnič na vesmírné lodi Odkaz Kaitanu, která se zabývá lovem Stínu, velmi nestabilní a nebezpečné substance fungující jako nestálý zdroj energie. Víc než Stín ho ale zajímá kapitánka lodi Qole Uvgamutová, která údajně má vůči stínu afinitu a ten jí navíc propůjčuje zvláštní schopnosti. Jenže Nev i Qole skrývají tajemství, takže když se jejich cesty protnout, změní to život oběma…

Nev má jediný cíl: přesvědčit Qole, aby odešla s ním, protože jedině tak může splnit svou ošidnou misi. Jeho rodina totiž víc než cokoliv jiného potřebuje zjistit, jak Stín funguje a jak to, že někteří lidé vůči němu mají afinitu. Jenže Nev rychle zjišťuje, že Qole toho se Stínem umí daleko víc, a to je lákadlo pro všechny ostatní ve vesmíru, takže se společně ocitají ve víru intrik a nebezpečí.

Qole Uvgamutová pochází ze zmrzlé a chudé planety Alaxak, kterou zničila královská rodina Dracortesů. Qole nechápe svou schopnost manipulovat Stínem jako dar, ale jako prokletí, protože všichni dříve nebo později (v její rodině spíš dříve) nakonec zešílí a zemřou.

Nev je díky svému vychování, vzdělání a tvrdému vojenskému výcviku skvělým bojovníkem, zároveň ale také vyrostl ve zlaté kleci, takže je v mnoha ohledech až přehnaně idealistický a neumí příliš jednat s lidmi. Navíc před Qole, které ho fascinuje a poté i přitahuje, ztrácí svou suverenitu a mění se v rozpačitého kluka, který ze sebe pomalu nedokáže dostat kloudnou větu.

Nechybí ani zajímavé vedlejší postavy. Arjan, Qolein bratr-dvojče, který byl také zasažen Stínem, i když zdaleka ne tolik jako jeho sestra. Hackerka Telu s pořádně prořízlou pusou. Basra, muž, nebo žena, to nikdo neví, jediné, co je zřejmé je to, že skrývá víc než jedno tajemství. Pro koho vlastně Basra pracuje a kde přichází ke všem těm tajným a citlivým informacím? Nebo Eton, hromotluk, co umí zacházet se zbraněmi, prát se, ale taky vařit, a Qole chrání, i když i on má očividně co skrývat…

V Lovu stínu nechybí sci-fi prvky, dobrodružství a nebezpečí ve vesmíru i na povrchu planet, akce, intriky, nějaká ta odhalení a zvraty ani kapka romantiky. Zní to skvěle, proto jsem byla nemile překvapená, že se mě Lov stínu nebavil ani zdaleka tolik, jak jsem čekala.

Dlouho jsem nemohla přijít na to, čím to je. Pak mi ale došlo, že mi nesedl Nev, protože mi přišel naivní a v některých ohledech až zabedněný. S tím také souvisí to, že jsem prokoukla jeden z klíčových zvratů v celé knize – a to hned na začátku. Nicméně musím autorům přiznat, že přeci jen pár překvapení v rukávu měli. Trochu křečovitý a místy krkolomný překlad pak tomu, abych se do Lovu stínu pořádně začetla, zrovna nepomohl.

Kdybych neměla ta vysoká očekávání, tak bych si nejspíš čtení Lovu stínu užila, i když na větvi bych z něj nebyla. Takhle jsem ale jen celou dobu pociťovala zklamání, že to není tak dobré, jak jsem čekala. Jo, ta očekávání se prostě někdy nevyplatí.

Věřím ale, že cílové skupině mladších čtenářů, kteří s žánrem sci-fi nemají příliš velké zkušenosti, se Lov stínu bude líbit. Doporučila bych ho třeba těm, kterým se nelíbil Diabolik. Ten mně se líbil strašně moc, ale zase spoustu lidí nenadchnul, a právě těm, co vím, se většinou líbil Lov stínu. Lidé jsou různí, knihy taky, každému sedne něco jiného – a tak to má taky být. Jinak by to na tom světě byla pěkná nuda.

Adrianne Sricklandová; Michael Miller: Lov stínu, Coboo, květen 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s