Bajky barda Beedleho: pohádky pro malé čaroděje

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bajky barda Beedleho jsou sbírkou pohádek sepsaných pro čaroděje a čarodějky. Přečíst si je ale mohou s klidem i mudlovské děti. A nejenom ony. I dospělé fanoušky Harryho Pottera potěší, obzvlášť v téhle velkoformátové a krásně ilustrované verzi.

Bajky barda Beedleho obsahují pět pohádek.  V Čaroději a skákajícím hrnci se setkáme s mladým kouzelníkem, který nechce pomáhat mudlům, a za to ho ztrestá skákající hrnec, který mu ukazuje utrpení lidí bez magických schopností. Fontána příznivé sudby zase svede dohromady čtyři čarodějky a jednoho mudlu. Ti hledají magickou fontánu, jež tomu, kdo se v ní vykoupe, přinese štěstí. Jenže se v ní může vykoupat jen jeden z nich…

Mágovo chlupaté srdce vypráví o čaroději, který se odmítal zamilovat, protože to považoval za pošetilé, a proto si černou magií vyňal srdce. Jenže pak se rozhodl, že si najde manželku… Králice Alice a chechtavý pařez zase ukazuje, jak prohnaný podvodník, který předstírá, že je čaroděj, dokáže oloupit hloupého a důvěřivého krále. Jenže pak musí předvést skutečné kouzlo, což nedokáže, jenže zjistí, že v paláci žije skutečná čaroděje Alice. Příběh tří bratří vypráví o tom, jak jsou magické dary, které přináší Smrt, zrádné a že svému vlastníkovi nikdy nepřinesou nic dobrého. A také mladým čarodějům i mudlům prozradí něco o neviditelném plášti, o kameni, který dokáže mrtvému navrátí život, a o legendární a nebezpečné bezové hůlce.

J. K. Rowlingová se při psaní bajek inspirovala mudlovskými pohádkami, ale přinesla v nich nečekané zvraty i vyústění. Na první pohled jednoduché příběhy jsou dobře promyšlené i vypointované, nechybí v nich humor, poučení, pár překvapivých zvratů nebo nečekané konce. A v pohádce Mágovo chlupaté srdce také trocha černé magie a krve.

Na každou pohádku navazují komentáře Albuse Brumbála, který tak každý příběh podrobněji rozebírá, vysvětluje a pomáhá ho malým čtenářům pochopit v celé hloubce. Právě tyto komentáře jsou také zdrojem pro Rowlingovou typického humoru. Takže je rozhodně nepřeskakujete, protože komentáře Albuse Brumbála jsou skvěle vymyšlené, chytré a zábavné.

Původní vydání jsem nečetla, takže nemohlo posoudit, jak moc se od vydání z roku 2018 liší. Tím největším rozdílem je samozřejmě to, že nové vydání Bajek barda Beedleho je ilustrované. Výtvarné stránky se tentokrát nezhostil Jima Kay ilustrující sérii Harry Potter nebo Olivia Lomenech Gillová, která ilustrovala další z doplňkových knih k sérii Harry Potter, a to Fantastická zvířata a kde je najít. Ilustrátorem se tentokrát stal Chris Riddel, který si výtvarnou stránku zase pojal po svém. Na tom není nic špatného, každé kniha tak dostává jiný rozměr a čtenáři se ilustrace neomrzí.

Krásné ilustrace tak ze čtení povedených Bajek barda Beedleho dělají skutečný čtenářský zážitek. A z knihy ozdobu každé knihovničky. Takže pro všechny milovníky Harryho Pottera jsou ilustrované Bajky barda Beedleyho prostě nutností, a to i v případě, že už doma máte to původní, neilustrované vydání. Být potterofilem není věru snadné…

J. K. Rowlingová: Bajky barda Beedleyho, Albatros Media, říjen 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji moc nakladatelství Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s