Vzkazy s P. S. Líbíš se mi

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lily Abbottová chce skládat písničky a nesnáší chemii – kombinace těchto faktorů zapříčiní, že při hodině chemie napíše na lavici kus své oblíbené, téměř neznámé písničky – jenže někdo jí odepíše. A tak začíná tajné vyměňování dopisů, kdy se oba stále víc otevírají a rodí se mezi nimi i jiné city. Jenže co když je tajemný adresát někým úplně jiným, než čekala?

Lily se rozhodne přihlásit do skladatelské soutěže– ten, kdo vyhraje získá odměnu ve výši 5000 dolarů a možnost absolvovat stáž u významného profesora. Pro Lily je to příležitost, jak vyřešit většinu svých problémů – jen musí složit jednu skvělou písničku. A jak se zdá, s tímhle by jí mohl nepřímo pomoci její tajemný kamarád, s nímž si dopisuje…

Jenže okolnosti Lily moc nepřejí. Pochází z trochu hippie rodiny, má starší sestru a dva mladší bratry, takže nemá moc volného času ani soukromí na skládání. Ve škole to není o nic lepší. Všichni ji považují za podivínku, co neumí komunikovat s lidmi, nosí vlastnoručně přešité oblečení ze sekáče, poslouchá divnou hudbu, žije si ve svém vlastním světě a pořád si něco píše do fialovozeleného zápisníku.

To všechno by Lily zvládla, jenže je tu jeden velký problém jménem kretén Cade Jennings. Lily ho nemůže vystát, protože si z ní pořád utahuje, povyšuje se nad ní a navíc jí dal při tělocviku tu hroznou přezdívku Magnet. K tomu se ještě přidají trable s láskou, protože Lily už dva roky pokukuje po Lucasovi. Jenže taky je tu ten neznámý, se nímž si píše a tak skvěle si rozumí. Mohl by zafungovat osud a být to skutečně Lucas? Nebo to bude někdo, kdo by ji ani ve snu nenapadl?

Kasie West píše lehce, čtivě a chytlavě, takže do P. S. Líbíš se mi se začtete a najednou zjistíte, že jste na konci. Je to nenáročné, oddychové čtení na jeden nebo dva večery (dva, když opravdu nemáte moc volného času). P. S. Líbíš se mi přináší nenásilnou, ale návykovou kombinaci čtivosti, chytlavosti, středoškolského prostředí, civilní romantiky a humoru, který obstarává hlavně Lilyina trochu šílená rodinka. Ve výsledku je P. S. Líbíš se mi sice nereálnou, ale tak nějak správně roztomilou knihou, u které se budete dojímat, přiblble culit, nahlas se smát a pohladí vás po duši.

Stejně jako v Po tvém boku jsou i zde nastíněná vážnější témata – školní šikana, problémy v rodině, nedostatek sebevědomí nebo záchvaty úzkosti. Autorka se ale tentokrát rozhodla soustředit se na tu roztomilou, ale přitom nenásilnou romantiku, ze které se nesype cukr a nekape med (nebo jen maličko). Možná se to bude zdát divné, že se mi víc líbí jednoduchá romantika než vážnější témata, ale přijde mi, že tahle poloha sedí Kasie West víc.

Odhalení, s kým si Lily dopisuje, není nijak zvlášť překvapivé. Hned ze začátku vás napadne, kdo by to mohl být, ale v tomto případně mi to vůbec nevadilo, protože jsem si říkala, že jestli to bude tak, jak si myslím, tak budu radostí skákat do stropu. Naopak, kdyby mě autorka převezla a byl by to nikdo jiný, tak bych byla pěkně naštvaná. Takže takhle jsem z toho, že se moje domněnky potvrdily, byla upřímně nadšená.

Od Kasie West se mi nejvíc líbil Náhradní kluk. Po tvém boku mi přišlo zbytečně překombinované, Láska a jiné úkoly zase nedotažená a povrchní. Náhradní kluk sice asi pořád drží tu první příčku, ale P. S. Líbíš se mi mu směle šlape na paty. A já vyhlížím další knihy od Kasie West a doufám, že budou stejně dobré, čtivé a správně roztomilé jako právě Náhradní kluk a P. S. Líbíš se mi.

Kasie West: P. S. Líbíš se mi, Cooboo, leden 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s