Najde Warren XIII. tajemné Vševidoucí oko?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dvanáctiletý Warren XIII. je dědicem kdysi prosperujícího hotelu Warren. Jenže už pět let do něj nezavítal jediný host a hotel chátrá. Až jednoho dne přijede tajemný návštěvník – hlavu má omotanou obvazy, nemluví a jediným jeho zavazadlem je červená aktovka.

Warren po svém otci Warrenovi XII. zdědil hotel, když mu bylo pouhých sedm let. Takže ho místě nej řídí jeho strýc Rupert, který je ale líný jako veš, takže hotel zkrachoval. Po pěti letech ale mají nečekaně nového, i když dost podivného hosta. Jenže teta Annakonda, manželka strýce Ruperta, si myslí, že onen tajemný a nemluvný host přijel do hotelu Warren najít tajemné Vševidoucí oko. I když nikdo neví, jak vůbec vypadá a co má dělat…

Kromě strýce a tety v hotelu žije ještě pan Figgs, kterému každou chvíli vypadává protéza, učí Warrena a myslí si, že Vševidoucí oko je jen mýtus. Nechybí taky kuchař Bujon, který potajmu Warrenovi podstrojuje, protože příšerná teta Annakonda trvá na tom, aby Warren jedl jen ovesnou kaši – k snídani, obědu i večeři.

Warren je zvláštní kluk. Má ropuší obličej, křivé zuby a popelavou pleť. Má ale hlavu i srdce na správném místě, je pracovitý a záleží mu na osudu jeho dědictví v podobě hotelu Warren. Lituje toho, že je ještě příliš malý, takže ho nemůže vést místo svého neschopného strýce. A taky začíná mít dojem, že teta Annakonda se za jeho strýčka provdala jen kvůli tomu, aby dostala šanci najít a získat tajuplné a mocné Vševidoucí oko… A v tom jí Warren musí zabránit, protože jinak by to mohlo pro něj i celý hotel znamenat konec…

Warren XIII. obsahuje všechno, co má dobrá kniha (nejenom) pro děti mít – trochu zvláštního, ale sympatického hrdinu, skupinku osobitých vedlejších postav, záhadu, hádanky, bludiště, tajemný artefakt, magii, dobrodružství, akci, nebezpečí i trochu slovního a situačního humoru a nějaké to nenásilné ponaučení.

Spisovatelka Tania del Rio příběh zpracovala tak, že hladce plyne od začátku až do konce, napětí střídá humor, a to zase nebezpečí, hádanky skutečně fungují (a já se přiznám, že jsem je nerozluštila), nechybí ani nějaký ten zvrat nebo odhalení, které nejspíš překvapí i velké čtenáře (tak jako mě, protože, co je ve skutečnosti Vševidoucí oko, mě ani náhodou nenapadlo).

Nesmím opomenout úžasné grafické zpracování, za které vděčíme Willu Staehleemu. Celá kniha je laděná do černo-červeno-bílé kombinace a tajuplné ilustrace, z nichž přímo dýchá starosvětská atmosféra časů minulých a tajemství, z Warrena XIII. a Vševidoucího oka dělají skutečný čtenářský zážitek i ozdobu knihovničky.

Warren XIII. a Vševidoucí oko vás pohladí po duši, zlepší vám náladu, vykřeše ve vás trochu životního optimismu a ještě potěší vaše (i když ne asi vševidoucí) oko. Proto je to vhodná kniha nejenom pro menší, ale i pro větší (nebo přímo velké) čtenáře, kteří dokáži ocenit chytrou a krásnou knihu s tím správným poselstvím.

Tanie del Rio; Will Staehlee: Warren XIII. a Vševidoucí oko (Warren 1), nakladatelství Paseka, 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Paseka.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s