Kdo Chladnokrevně spáchal brutální vraždy?

chladnokrevně - rec

Detektiva šéfinspektora Eriku Fosterovou čeká další náročný případ. Z Temže je vyloven velký kufr s hrůzným obsahem: rozřezaným tělem muže. A není jediný, protože před pár dny našli u řeky kufr s rozřezanými ostatky mladé ženy. Zdá se, že v Londýně řádí brutální sériový vrah. A je na Erice, aby ho dopadla. Jenže za jakou cenu?

Robert Bryndza už v pátém pokračování série s Erikou Fosterovou přináší čtivý, svižný a chytlavý detektivní příběh. Jak už je obvyklé nechybí v něm překvapivé zvraty a tentokrát se celé vyšetřování ubírá vcelku netradičním směrem. Z jednoho případu se stává druhý, Eričino vyšetřování je jistou nehodou na nějakou dobu přerušeno… Příběh pak podtrhuje dobře vybudovaná temnější a mrazivější atmosféra. Pořád se ale nejedná o knihu, která by vás uvrhla do deprese, jak tomu bývá u některých severských thrillerů (které proto nečtu).

Líbí se mi, jak se pozvolna vyvíjí vedlejší postavy. Jejich charaktery konečně přestávají být pouze načrtnuté, ale vracíte se k nim jako ke starým přátelům a záleží vám na nich. Zajímavý vývoj prodělal i Eričin osobní život. Robert Bryndza porušil vcelku zažité pravidlo, že když už se dva detektivové dají dohromady, tak se v následujících dílech jejich vztah buduje a prohlubuje. Místo toho přišel s poněkud nečekaným a realistickým pojetím, kdy jim to taky nemusí vyjít, zvlášť když uvážíme, co všechno mají za sebou. Objevuje se tu náznak možné jiné romance, ale těžko říct, co s ním autor provede, nebo zda vůbec něco. Pokud by se ale tuhle naznačenou zápletku rozhodl rozvíjet, tak bych to přivítala, protože by to mohlo být opravdu zajímavé.

Chladnokrevně se skládá ze dvou dějových linií. V první sledujeme Eriku a její tým, kteří se snaží vypátrat vraha (nebo vrahy). V té druhé se příběh točí kolem Niny a Maxe, takže od začátku už tušíme, nebo rovnou víme, kdo za zločiny stojí, ale netušíme, jak a proč je spáchali.

Nicméně i tentokrát Robert Bryndza čtenářům v polovině knihy prozradí, kdo, jak a proč ony strašlivé zločiny spáchal. Tohle je pro mě vždycky trochu problém, protože když už vím, jak to bylo, tak pro mě kniha trochu ztrací tempo a napětí. Nicméně osudy Niny a Maxe jsou natolik šílené a mrazivé, že vás i potom nebudou nudit.

Škoda jen, že v té vedlejší linii porušil tok vyprávění, protože příběh Niny a Maxe je ze začátku psán stejně jako celá kniha ve třetí osobě a najednou zničehonic skočí do první osoby a promění se v jakýsi tajný deníček Niny. Teprve potom jejich příběh začíná být opravdu šílený a mrazivý, ale tyhle změny jsou rušivé a text nepůsobí konzistentně. Buď měl autor nějak jasněji, třeba i jen graficky, jednotlivé části textu oddělit, nebo od začátku dodržet stejný způsob vyprávění.

Každopádně ale Robert Bryndza zraje jako víno a od Temných hlubin je každý díl ze série s Erikou Fosterovou zase o chlup lepší než ten předchozí. Navíc Robert Bryndza aktivně píše, takže na další díly nemusíme čekat dlouhé měsíce nebo roky. Důkazem toho budiž, že šestý díl s názvem Smrtící tajnosti vyšel v českém překladu 18. března 2019 (tedy v den, kdy jsem opožděně zveřejnila tuhle recenzi).

Co vám budu povídat, na Smrtící tajnosti se těším jako malá holka, protože Chladnokrevně mě přesvědčilo o tom, že v téhle sérii si nemůžeme být ničím jistí. A pokud Robert Bryndza bude takhle pokračovat, tak se s každým dalším dílem máme na co těšit.

Robert Bryndza: Chladnokrevně (Erika Fosterová 5), Cosmopolis, 2018.

Za poskytnutí recenznzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Grada Publishing.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s