S jakým nadpřirozeným nebezpečím si zahrává Hříšník?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Restaurátorka hřbitovů Amelia Grayová se přesune do městečka Ascension, kde pracuje na obnově hřbitova Sedm bran. Jednoho dne ji tajemná síla přivede do jeho odlehlé části, kde objeví naprostou raritu – klecový hrob, který měl udržet venku vykradače hrobů. Jenže teď měl udržet někoho uvnitř – mladou ženu, která v něm byla pohřbená zaživa!

A co hůř, klecový hrob není na hřbitově jediný, ale je jich tam rovnou dvanáct. Amelia se opět ocitá uprostřed vyšetřování vraždy, ale tuší, že tentokrát by za ní mohla stát i nadpřirozená moc – a že právě proto byla povolána ona. Jenže odhalení vraha ji taky může stát život…

Ameliiny nadpřirozené schopnosti sílí a proměňují se, takže je stále těžší je utajit. Změnou prošel i její osobní život. Tajemství, která obklopují ji i Devlina, je nakonec rozdělily. Přesto Amelii ve skrytu duše doufá, že by k sobě nakonec mohli nalézt cestu – a i proto věří, že najde klíč, který by jednou provždy uzamkl brány do světa mrtvých a umožnil jí tak žít normální život.

Amanda Stevens píše čtivě, chytlavě a umí dobře vybudovat znepokojivou atmosféru plnou tajemství, nebezpečí a nadpřirozených bytostí. V každém dalším díle série Hřbitovní královna najdeme víc a víc nadpřirozených prvků. Amanda Stevens tentokrát k vraždě přidala čarodějnice, tajné společnosti, zvrácené rituály a orgie, převtělování duší a víc než jedno tajemství.

Nechybí ani náznak romantické linky. Amelie je nevysvětlitelně přitahována k detektivovi Lucienovi Kendrikovi, kterého ale také obklopuje aura tajemství. Svou přitažlivost nechápe a bojí se jí, protože instinkt jí napovídá, že před Kendrikem, který ví a možná i vidí víc, než se zdá, se musí mít na pozoru…

Stejně jako v předchozím díle s názvem Návštěvnice se Amanda Stevens i při psaní Hříšníka zjevně inspirovala horory. Atmosféra je skutečně tajuplná a zneklidňující, celkově se Hříšník nese v takovém temnějším duchu, takže pokud jste strašpytel a jste doma sami, tak se u toho můžete občas i skoro bát.

Moc se mi líbilo, že Amelia se konečně věnuje práci na hřbitově. Dozvíme se tak něco víc o starých hrobech zvaných mordsejfy a další zajímavosti o Ameliině neobvyklém povolání. Detektivní linka sice nakonec ustupuje do pozadí a nadvládu přebírají nadpřirozené, lehce hororové prvky, ale i tak tvoří páteř celého příběhu. A to dokážu ocenit, protože v předchozích dílech mi víc toho detektivního vyšetřování, hřbitovů a Ameliiny práce chybělo.

Hříšníkovi se ale stejně jako v předchozích dílech objevují nejrůznější oslí můstky, kterými si autorka vypomáhá, aby vytvořila temnou a zneklidňující atmosféru a posunula děj dopředu. Takže i tady se nevyhnula nešvarům v podobě náhodných setkání, tajného odposlouchávání cizích rozhovorů, nepřirozených náhod a podivných situací. Tohle je problém celé série Hřbitovní královna, ale je to jedna z mála sérií, které je natolik zajímavá, dobře napsaná a příjemně jiná, že jí to dokážu odpustit.

Hříšník mi přišel nejtemnější a nejznepokojivější ze všech dosavadních pěti dílů. Mým nejoblíbenějším dílem tak pořád zůstává ten úplně první s názvem Okřídlená duše, který se autorce z mého pohledu zatím nepodařilo překonat. Ale i tak se strašně těším na závěrečný díl, protože jsem hrozně zvědavá, jak tohle nadpřirozené dobrodružství dopadne.

Amanda Stevens: Hříšník (Hřbitovní královna 5), Ikar, prosinec 2018.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s