Co znamená Smrtící bílá?

Smrtící bílá - rec.JPG

Soukromý detektiv Cormoran Strike neví, kam dřív skočit. Do jeho kanceláře vpadne duševně nemocný Billy, který tvrdí, že jako malý kluk viděl, jak někdo uškrtil dítě a pohřbil ho v roklině. A pak si ho najme samotný ministr kultury Jasper Chiswell, kterého kdosi vydírá – až na to, že ministr odmítá říct kvůli čemu…

Oba případy spolu na první pohled nesouvisí, ale Cormoran Strike se svou spolupracovnicí Robin Ellacottovou brzy přijdou na to, že budou mít něco společného. Jenže se rojí stále a stále nové informace, které nedávají smysl, až to vypadá, že by mohlo jít o první případ ve Strikeově kariéře, který se mu nepodaří vyřešit…

Růžové to Strike a Robin nemají ani v soukromém životě. Strike má sice nový, víceméně uspokojivý vztah, ale nemůže zapomenout na to, že se Robin vdala. A jejich vztah, který byl víc přátelský než pracovní, se od té doby ocitl na bodu mrazu. Sama Robin prochází těžkým obdobím. Trpí posttraumatickou stresovou poruchou, záchvaty paniky a začíná si uvědomovat, že její manželství byla nejspíš chyba… Přitom se snaží tvářit jako vyrovnaná a schopná žena, aby i nadále mohla vykonávat práci soukromého detektiva, protože má strach, že když Strike přijde na její panické záchvaty, tak ji donutí sedět v kanceláři a zvedat telefony. Nebo co hůř, že by ji mohl dokonce i propustit…

Smrtící bílá se skládá z nejrůznějších dějových linek a velkého množství informací, které spolu na první pohled nesouvisí. Postupně se samozřejmě ukazuje, že to všechno má spojitost, a nakonec do sebe zapadne.

Stejně jako v předchozích dílech nechybí věrohodné charaktery a vztahy, skvěle popsané a vykreslené prostředí, až máte pocit, jako kdybyste se se Strikem a Robin procházeli ulicemi Londýna a vysedávali v tamních hospůdkách, i komplikovaná detektivní zápletka a vyšetřování, které je založeno na vyptávání se svědků a dedukci, nikoliv akci a honičkách.

Z některých komentářů to ale vyznívá, že Smrtící bílá je víc než detektivka červená knihovna. Soukromý život obou hrdinů tu hraje svou roli, ale tentokrát se autorka (pod pseudonymem Robert Galbraith se totiž neskrývá nikdo jiný než slavná spisovatelka J. K. Rowlingová) soustředí spíš na Robin a její nefungující manželství a panické záchvaty, které jsou následkem  posledního případu, kdy je tak tak unikla vrahovi. Samotného vztahu mezi Comoranem a Robin je tu docela málo a rozhodně se nejedná o romantiku. To, co by kdejaký román pro ženy vyřešil během pár řádků a odstavů, tady autorka popisuje věrohodně a lidsky, tak jak by se to ve skutečném životě mohlo stát, bez zkratek, náhlých změn názorů a rádoby prozření a vůbec bez všech klišé.

Nicméně pořád platí, že celá série s Cormoranem Strikem jsou detektivky pro fajnšmekry, kteří ocení klasické detektivní vyšetřování, životné postavy, dokonale propracované vztahy a brilantní popisy prostředí. A hlavně pro všechny, kdo dokážou ocenit, když je kniha prostě a jednoduše perfektně napsaná. Já tohle ocenit dokážu, takže jsem se v té záplavě dokonalých slovíček, které dávají dohromady dokonalou knihu, naprosto vyrochnila. Pokud vám ale už Volání kukačky přišlo pomalé a zdlouhavé, tak se do Smrtící bílé raději nepouštějte, protože dle mého názoru se jedná o „nejpomalejší“ díl z celé série.

Já celou sérii s Cormoranem Strikem a Robin Ellacottovou od prvního dílu miluju a nadšeně ji doporučuju, takže i Smrtící bílá naplnila mé očekávání a skvěle jsem si ji užila, i když mi přeci jen první dva díly Volání kukačky a Hedvábník přišly možná o chlup lepší. Nicméně už je to delší doba, co jsem je četla, takže těžko říct.

Já myslím, že Robertu Galbraithovi (tedy J. K. Rowlingové) ten styl klasické, pomalu plynoucí a popisné detektivky maximálně sedí a že sérií s Cormoranem Strikem dokázala, že je to skutečně spisovatelka s mimořádným a všestranným talentem. Nejenom tvůrkyně fenomenálního Harryho Pottera, i když i to by jí jako záruka nesmrtelnosti bohatě stačilo.

Robert Galbraith: Smrtící bílá (Cormoran Strike 4), Kniha Zlín, září 2019.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s