Mercy se nenechá zlomit nocí ani Adamovou bývalou ženou

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mercedes Thompsonová, automechanička, co se proměňuje v kojota a provdala se za alfu smečky vlkodlaků, si zvykla vypořádat se s kdejakým nebezpečím. Upíři, vílí královny, vydrovci, všechno zvládla. Ale jak si poradí s bývalou ženou svého manžela a druha Adama?

Jednoho dne zavolá Christy Hauptmanová, aby svého bývalého manžela požádala o pomoc. Pronásleduje ji nebezpečný stalker, který ji fyzicky napadl a navíc se zdá, že i zabil muže, s nímž si Christy párkrát vyšla na rande. Adam by své bývalé manželce nikdy pomoc neodmítl, takže se Christy vrátí zpět do Tri-Cities, do jeho domu i do života. A problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

Christy je slabá a vyděšená, ale taky umí hrát na city a přesvědčit lidi, aby stáli na její straně. Opustila svého manžela Adama i dceru Jesse, ale teď je chce zase zpátky. Možná proto, že Adama ještě pořád miluje, možná proto, že nechce, aby ho měl někdo jiný. Navíc je bezbranný člověk, kterého vlkodlaci instinktivně chrání, takže jí nedělá problém získat si přízeň smečky. A taky ji nenápadně poštvat proti Mercy, protože někteří z vlkodlaků nejsou zrovna nadšeni, že plnohodnotným členem smečky se stal kojot.

Mercy navíc nedělá starosti pouze Christy a její pokusy o rozvrácení jejího manželství, rodiny i smečky, ale také fae. Mercy totiž vlastnila jistou hůl, starý a mocný faeský artefakt, který teď jeden ze samotných Šedých pánů, vládců fae, chce zpátky. Mercy má týden na to, aby hůl, kterou dala nevyzpytatelnému a potměšilému Kojotovi, našla.

Příběh je opět vyprávěn v první osobě z pohledu Mercy Thompsonové. Mercy je bezkonkurenčně jedna z nejlepších ženských hrdinek v urban fantasy literatuře Má sice tolik zvláštních schopností, že by z jiné postavy udělaly Mary Sue, ale Mercy pořád působí dokonale lidsky a uvěřitelně. Kromě toho se zde opět setkáme s některými z pestré palety vedlejších postav: s policistou Tonym, polovičním fae Tadem, Adamovou dcerou Jess, členy smečky a nakonec se možná objeví i sám Kojot. Nejvýraznější novou postavou se stává Adamova bývalá žena Christy. Je sice sobecká a manipulativní, a i když není sympatická, stejně nepůsobí černobíle a zle. Právě skvěle propracované vedlejší postavy jsou jednou z největších předností této série a setkání s nimi nikdy neomrzí.

Nocí zlomená se víc soustředí na mezilidské vztahy než na akci. A to nejenom na vztah Mercy a Adama, ale hlavně na její vztahy se smečkou. Ty vlivem Christy dostávají pěkně zabrat, ale zase Mercy čeká pár překvapivých objevů. Nebyla by to ale správná urban fantasy kdyby se do toho časem nezamotal nějaký nadpřirozený nepřítel, který v tomto případě podpaluje domy a ani zabíjení mu není cizí.

Styl knihy je čtivý, svižný, ale přitom nepůsobí jednoduše. Prostě přirozeně plyne, takže se čte prakticky jedním dechem. Patricia Briggs navíc umí přijít s originálním a promyšleným příběhem s důkladně prostudovanou mytologií, kterou následně přetváří k obrazu jí vytvořeného světa, což činí z jejích knih komplexní zážitek. Nocí zlomená je v první polovině méně akční a více vztahová, ale druhá polovina to čtenářům plně vynahradí.

Patricia Briggs ani v osmém díle série Mercy Thompson neztratila nic ze svého umu a kvalit, takže nezbývá než autorce posílat energii, aby s dalším pokračováním série přišla co nejdříve a ve stejně dobré formě.

Patricia Briggs: Nocí zlomená (Mercy Thompson 8), Fantom Print, 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fantom Print.

1 komentář: „Mercy se nenechá zlomit nocí ani Adamovou bývalou ženou

  1. Pingback: Kdo je Bouří prokletá? – Suzanne A. White

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s