Kdo je Bouří prokletá?

Mercedes „Mercy“ Thompsonová opět neví, kam dřív skočit. Jako družka alfy Smečky columbijského poříčí, která prohlásila město Tri-Cities za území smečky, má starostí až nad hlavu. Je přivolaná k podivnému případu, v němž se vyskytují zombie zvířata, u smečkové čarodějky Elizavety Arkaděvny se stalo něco strašného a všechno naznačuje tomu, že to Tri-Cities zavítaly černé čarodějky…

I Adam, Mercyin druh a alfa Smečky columbijského poříčí, má spoustu starostí. V Tri-Cities se chystá setkání amerických vládních představitelů s Šedými pány, mocnými fae, aby sjednali mír. A Adam i celá Smečka jsou to tohoto kolotoče byrokracie a intrik proti své vůli zavlečeni…

Bouří prokletá plyne jako horská bystřina – rychle a naprosto přirozeně, od první chvíle se tu něco děje, akce střídá akci a jedna záhada druhou. Samozřejmě nechybí nadpřirozená stvoření (tentokrát se dozvíme něco o čarodějnicích), autorčin typický humor, který všechnu tu akci příjemně oživuje, nějaké to nebezpečí, pořádný zvrat a samozřejmě ani kapička romantiky.

Patricia Briggs dokáže napsat ty nevěrohodnější a nejlidštěji postavy, jaké znám. Ano, Mercy se se proměňuje v kojota a vidí duchy, ale i přesto působí naprosto uvěřitelně. To samé se týká i vedlejších postav, s nimiž se setkáváme v každém dalším dílu jako se starými dobrými přáteli. Třešničkou na dortu pak už je jen to, že Mercy znovu otevřela svou dílnu. Nesnáším hrdinky, které mají práci, ale pro ten nadpřirozený marast se do ní ani nedostanou – a jejich šéfovi to očividně nevadí. Mercy je navíc automechanička, což je neotřelé a k téhle sérii to neodmyslitelně patří.

Zbožňuju autorčiny originální nápady, její práci s historií, folklorem a legendami, schopnost napsat věrohodné a plnohodnotné postavy, její styl i smysl pro humor. Prvních pět dílů (Měsíční píseň, Krevní pouto, Železný polibek, Zkřížené hnáty a Stříbrná relikvie) miluju a pořád jsou podle mě tím nejlepším co se na poli urban fantasy (a hlavně urban fantasy psané především pro ženské čtenářky) dá najít.

Nicméně od Říčního znamení jsem měla nepříjemný pocit, že už to nějak není ono. Další díly (Spálená mrazem, Nocí zlomená, Ohnivý dotyk a Dlouhé ticho) byly pořád skvělé, ale už prostě nebyly tak úžasné a dokonalé jako těch prvních pět dílů. Ale u Bouří prokleté jsem znovu ten pocit, že je to boží, dokonalé, úžasné a že je to přesně ono, znovu zažila. Takže vám asi nemusím popisovat, jak moc jsem si čtení Bouří prokleté užila a vychutnávala si každou větu a každý vtípek.

Takže já jsem maximálně nadšená a neskutečně se těším na další díl s názvem Kouřový démon. A pokud jste tuhle sérii ještě nezačali číst, tak se do ní určitě pusťte. Na poli urban fantasy v českém překladu podle mě nic lepšího nenajdete (a pokud je něco stejně dobré, tak akorát série s Kate Daniels od autorského dua píšícího pod pseudonymem Ilona Andrews).

Patricia Briggs: Bouří prokletá (Mercy Thompsonová 11), Fantom Print, červenec 2019.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát nakladatelství Fantom Print.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s