Co skrývá Kouřový démon?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mercy Thompsonová Hauptmanová, družka alfy Smečky columbijského poříčí, je znovu až po krk v problémech. Na dvorku si jí totiž postavila dveře vrtošivá bytost Pod kopec a jak se zdá, tak z tajemné faeské říše uteklo jedno monstrum – kouřový démon, které dokáže posednout živé tvory a probudit nich zabijácké šílenství.

A aby toho nebylo málo, tak se na území Smečky columbijského poříčí objevují cizí vlkodlaci, kteří rozhodně nepřicházejí s mírovými úmysly. Klid Mercy tentokrát nepřináší ani její soukromý život, protože její manžel Adam z neznámého důvodu uzavřel jejich pouto druhů a Mercy netuší, co s tím – i se svým manželstvím – má dělat.

Kouřový démon je už dvanáctým dílem ze série urban fantasy s Mercy Thompsonovou. Stejně jako všechny předchozí díly přináší zajímavou a neotřelou zápletku, nějaké problémy s vlkodlaky a tentokrát i komplikace v Merciině a Adamově vztahu, který se dal do této doby považovat za takřka dokonalý.

Patricia Briggsová píše neuvěřitelně lehce, čtivě a chytlavě. Pokaždé to mám problém vysvětlit, ale u jejích knih mi prostě nepřijde, že čtu, jak lehce a hladce plynou. Nechybí samozřejmě pořádná dávka akce, nebezpečí, nějaké ty záhady, skvělý humor ani nějaké romantické scény. Opět se setkáme s celou plejádou výborně propracovaných vedlejších postav, kteří už jsou pro nás čtenáře po všech těch dílech jako staří dobří přátelé.

Prostě v Kouřovém démonovi dostaneme to, na co jsme od série Mercy Thompsonová zvyklí a co od ní očekáváme. Skvělý příběh s originální zápletkou a perfektně vyváženým poměrem jednolitých ingrediencí, jako je akce, humor a romantika.

Kouřový démon je přesto poněkud jednodušší. Rozhodně se nedá říct, že by byl odfláknutý, z toho Patricii Briggsovou nelze obvinit nikdy, ale taky víme, že to umí ještě lépe. Konec je poněkud zvláštní, protože se řeší na dvakrát, což mi nepřišlo úplně šťastné. A také vysvětlení, kdo je kouřový démon mi přišlo poněkud zkratkovité. Možná to bude americkým čtenářům jasné jak facka, takže to autorka nepovažovala za nutné víc rozvádět, ale já osobně bych tam potřebovala pár odstavců navíc.

Za mě osobně je nejlepších první pět dílů – Měsíční píseň, Krvavé pouto, Železný polibek, Zkřížená hnáty a Stříbrná relikvie. Ty za mě patří k tomu úplně nejlepšímu, co se v urban fantasy určené hlavně ženským čtenářkám dá najít. A se sérií Kate Danielsová se jedná určitě o nejlepší urbanky přeložené do češtiny. Problém je v tom, že těmi prvními pěti díly si Patricia Briggsová nastavila tak vysokou laťku, že nejenže ji nedokáže přeskočit, ale občas se jí ani přiblížit. A tak rozmazlený čtenář, jako jsem já, má prostě a roupy, protože ví, že to autorka umí (nebo uměla) prostě líp.

Kouřový démon je jedním z těch trošku jednodušších dílů, ale pořád se jedná o skvělý příběh, který slupnete jak malinu a budete chtít víc, protože Mercy Thompsonové a vlkodlaků prostě nebudete mít nikdy dost.

Patricie Briggsová: Kouřový démon (Mercy Thompsonová 12), Fantom Print, červenec 2020.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Fantom Print.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s