Z koho se stane Poslední absolvent?

El zbývá ve Scholomancii přežít čtvrťák a následně promoci, kdy se přes síň plnou lidožravých potvor musí dostat k bráně ze školy. Jenže Scholomancie jí hází klacky pod nohy v podobě nesmyslných předmětů a k tomu na ní posílá jednoho hladového mala za druhým.

El si ale občas dovolí snít o tom, že by přeci jen odpromovala a pak putovala po světě a budovala zlaté enklávy s cílem ochránit co nejvíc kouzelnických dětí před maly i nutností nastoupit do Scholomancie, školy pro kouzelníky prolezlé lidožravými maly, kde je boj na život a na smrt jen dojít si na záchod nebo nabrat jídlo ve školní jídelně.

Jenže nejdřív musí přežít nekonečné útoky lidožravých malů i nebezpečnou překážkovou dráhu, která má čtvrťáky připravit na masakr v promoční síni – a když pár (hodně) studentů umře už při nácviku? To se ve Scholomancii prostě stává. Elina moc a schopnosti se ale každým dnem rozvíjejí a sílí. Scholomancie chce buď z El udělat nejmocnější malefiku na světě, anebo má jiný plán…

El si konečně našla alianci i kamarády. A taky má po boku školního hrdinu a lovce malů Oriona Lakea, se kterým si vzájemně zachraňují život a se kterým naprosto jistě nechodí. Jak její moc a schopnosti rostou, získává i nové spojence, protože čím dál víc studentů s ní chce spolupracovat a trénovat na překážkové dráze. Jenže někteří studenti ji zase pro změnu chtějí zabít.

Poslední absolvent přináší čtivý, svižný a nápaditý příběh o tak trochu (čtěte hodně) jiné škole pro mladé kouzelníky. Nechybí spousta netradičně pojaté magie, akce, taktizování, intrik, zvratů a temnější atmosféra, kterou vyvažuje ironický humor a trochu romantiky. Musím ocenit, že Poslední absolvent je jednou z mála young adult knih, která věrohodně popisuje první sex.

Z prvního dílu Smrtící vzdělání jsem byla upřímně nadšená, ale Poslední absolvent mě trochu zklamal. Děj se točí kolem trénování na překážkové dráze a působí repetitivně. El se z naprosté vyvrhelky najednou mění v mocnou čarodějku, která dává všechno levou zadní a ostatní by bez ní byli ztracení. Mě prostě víc bavila El jako outsider, který musí neustále taktizovat a plánovat. Naomi Noviková sice následně ukáže, že všechno dává smysl, protože příběh vymyslela poměrně originálně, jenže to nic nezměnilo na tom, že mě to předtím při čtení štvalo. A pak přišel naprosto šílený a nemůžu se zbavit pocitu, že i trochu zbytečný cliffhanger na konci.

Poslední absolvent přináší zajímavý a neotřelý příběh se spoustou dobrých nápadů a nečekaným vývojem, ale já jsem po skvělém Smrtícím vzdělání měla příliš vysoká očekávání. Nicméně do třetího dílu s názvem Golden Eclaves, který by mohl v českém překladu vyjít v druhé polovině roku 2023, se pustím, protože chci vědět, kam Naomi Noviková bude příběh dál směřovat a hlavně jak vysvětlí ten šokující konec!

Naomi Noviková: Poslední absolvent (Scholomancie 2), HOST, listopad 2022.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství HOST.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s