Loď plná tajemství mezi hvězdami

Cestování vesmírnou lodí za cílem osídlit cizí planetu. Splněný sen? Ne, pro Amy je Loď mezi hvězdami noční můrou.

Rodiče šestnáctileté Amy se rozhodli splnit si svůj sen: pomoci obydlet vzdálenou planetu Centauri, i když to znamená dát se zmrazit a vydat se na tři sta let dlouhou cestu neznámým vesmírem. Amy se nechce vzdát svého života, kamarádů a přítele Jasona na Zemi, ale láska k rodičům nakonec zvítězí, takže se k nim přidává coby „postradatelný náklad“. Nikdo netuší, že bude odpojena a probudí se o necelých padesát let dříve, než má loď přistát. Amy se ocitá uvězněná na vesmírné lodi Universum s jejími nepochopitelnými pravidly a nesčetnými tajemstvími, na které zrovna řádí vrah, jenž odpojuje zmrazené pasažéry.

Ale ještě je tu Syn…

Syn je šestnáctiletý mladík, který nemá jméno ani původ, ale zato zná své poslání: jednoho dne se stát Otcem a převzít odpovědnost za vesmírnou loď s více než dvěma tisíci živými pasažéry plus utajeným zmrazeným nákladem. Na to, aby se stal vůdcem, jakým si přeje být, se ale musí postavit autoritě současného Otce a společně s Amy odhalit děsivá tajemství, která se v železných útrobách lodi Universum skrývají.

Beth Revisová se při psaní Lodě mezi hvězdami očividně nechala ovlivnit slavnými sci-fi knihami, které varovaly před nebezpečím totalitních systémů. Vesmírná loď Universum se od absolutistického režimu v ničem neliší: i zde je společnost ovládána jedním člověkem nebo skupinou a jakákoliv odlišnost či individualita je považována za nepřirozenou a nežádoucí. Na Universu jsou za dokonale zdravé lidi pokládáni ti, co bez reptání pracují, neodlišují se a pasivně přijímají informace od vládnoucí třídy (v tomto případě od Otce) jako fakta a nikdy by je nenapadlo je zpochybnit.

Autorka zručně propojila dvě zápletky: hledání vraha a odhalování tajemství vesmírné lodi Universum. V druhém případě čtenář, který má s podobným druhem literatury nějaké zkušenosti dokáže zhruba odhadnout, jak to ve skutečnosti je. Neříkám, že by tato zápletka byla průhledná, protože není, ale na konci jsem si s upokojením mohla říct: „Ha, já jsem to věděla“.

Přiznám se, že v případě hledání vraha mě autorka ale doběhla – a to ne jednou– přestože byla ke čtenáři vstřícná a nadělila mu hned několik indicií, aby ho moha osoba vraha alespoň napadnout.

Autorka si v knize lehce zaexperimentovala s formou i jazykem, aniž by ale narušila čtivost a plynulost děje; těch pár inovací dodává příběhu na originalitě a zajímavosti. Jazykových zvláštností je zde opravdu jen pár – nejvýraznější jsou slova xakru chucpe. Autorka poukázala na to, že se za dvě stě padesát let jazyk musel vyvinout, ale rozhodně to nepřeháněla. Revisová věděla, že píše young adult literaturu a ne postmoderní román.

Beth Revisová dokazuje, že i young adult literatura dokáže být promyšlená, originální, s plasticky vykreslenými charaktery a překvapivým rozuzlením. Doufám, že v následujících dvou dílech s názvy Milion sluncí a Všechny barvy země se autorce podaří dosáhnout vysoké laťky, kterou si prvním dílem nastavila, a možná ji i přeskočit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s