Najdou k sobě Cinder a Ella nakonec cestu?

Osmnáctiletá Ellamara „Ella“ Rodriguez měla spokojený život. Žila sice pouze s mámou, která ale byla její nejlepší kamarádka, měla přátele, koníčky a blog o knihách a filmech. Do osudného momentu, kdy během tragické autonehody její máma zemřela a sama Ella utrpěla vážné popáleniny.

Když se po měsících Ella konečně dostane z nemocnice, chce zůstat v Bostonu, dokončit střední školu a jít na univerzitu. Poslední po čem touží je nastěhovat se ke svému otci, který ji opustil, když jí bylo osm. Nechce žít v jeho velkém domě v L. A. společně se svou macechou a dvěma nevlastními sestrami, které ji kvůli jejím zraněním považují za zrůdu a vyhýbají se jí. Ella se navíc odstřihla do všech svých přátel. Včetně svého nejlepšího kamaráda, jehož ale zná pouze z internetu pod přezdívkou Cinder a nikdy se s ním nesetkala.

Brian je slavná teenagerovská filmová hvězda, která si právě vydobyla respekt ztvárněním hlavní role v Cinder Chronicles. Brian má všechny materiální věci, o kterých člověk může snít, ale není šťastný. Trápí se tím, že ho jeho otec nemá rád, že mu všichni kontrolují život, že mu dýchají za krk paparazzi. Navíc se ho jeho tým tým v zájmu pozitivní publicity rozhodl na oko zasnoubit s hereckou kolegyní, kterou nemůže vystát. A k tomu se mu jeho nejlepší kamarádka Ella už osm měsíců neozvala, takže se děsí toho, že by mohla být mrtvá.

Roviny Elly a Briana se začnou postupně stále více proplétat, ale také pěkně komplikovat, protože každý z nich má své tajemství. Brian tají, kdo ve skutečnosti je. Ella mu zase nechce říct, že utrpěla popáleniny, které ji navždy poznamenaly. Jenže citům se nedá poručit, takže nakonec budou přeci jen muset jít s pravdou ven.

Příběh je vyprávěn v první osobě z pohledu Elly a po pár kapitolách ji vždy vystřídá Brian. Ella je skvělá hrdinka, silná, ale zároveň zranitelná, takže si ji nelze neoblíbit a nedržet jí palce, protože po tom všem čím prošla, si trochu štěstí zaslouží. Brain je typicky dokonalý románový hrdina, jehož charakter není zrovna reálný, což neznamená, že není sympatický.

Kelly Oram odvedla skvělou práci v psychologii postav. Jednotlivé charaktery nejsou černé a bílé, mají své dobré i špatné stránky, dělají chyby a působí velmi lidsky. Autorka navíc postupně odkrývá nová fakta a pohledy na určité situace a postavy, které mnohdy překvapí. Jediné dvě ploché postavy jsou Brian a jeho fiktivní snoubenka Kaylee. Brian je kladný hrdina, i když i on občas udělá chybu. Kaylee je ukázková mrcha, ale i ty na světě existují.

Cinder and Ella patří do new adult literatury, čemuž odpovídá i vážnější pojetí příběhu. Celá kniha je od začátku do konce nabitá emoce, že občas nebudete ani dýchat. Občas se ve vás všechno budu svírat. Občas se vám bude chtít nejspíš i brečet. Romantiky je v knize poměrně málo, o to víc si ale tyhle scény užijete. Nechybí ani trochu humoru, což vyvažuje všechny ty emocionálně vypjaté scény. Jedinou slabinou knihy je celá zápletka ohledně Briana a jeho fiktivního zasnoubení, která je přitažená za vlasy a navíc pro příběh i napůl zbytečná.

Cinder and Ella podle názvu odkazuje na pohádku od Popelce. Kelly Oram ale klasické pohádkové téma zpracovala skrze fiktivní fantasy sérii, v níž vystupuje princ Cinder, moudrá kněžka Ellamara a princezna Ratana. Pohádkové téma klasické Popelky sice v základě příběhu pořád je, ale autorka z knihy dokázala dostat víc než pouhé převyprávění.

Kelly Oram napsala silný příběh plný emocí a zajímavých charakterů smíchaný s trochou milého humoru a jemné romantiky. Pokud bude Kelly Oram pokračovat v téhle vážnější, nepřeslazené cestě, nezbývá než se těšit a nedočkavě čekat na její nové knihy.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s