Jaké to je být Speechless?

Šestnáctiletá Chelsea Knotová má všechno, o čem americká středoškolačka může snít. Tolerantní rodiče, partu kamarádů, nabitý diář, šatník plný módních trendů a za nejlepší kamarádku královnu školy Kirsten. K naprosté spokojenosti jí chybí pouze to, aby okouzlující Brendon opětoval její city. A taky aby uměla držet jazyk za zuby.

Pro Chelsea je zlomyslné roznášení drbů specialita i zábava. Do chvíle, kdy neuváženě prozrazené tajemství málem stojí jednoho z jejích spolužáků život. Chelsea se rozhodne, že přestane mluvit, aby dál svými slovy lidem neubližovala. Ze dne na den z vrcholu spadne na dno a stane se outsiderem, s nímž nechce mít nikdo nic společného. Pokud ji ovšem nechce trápit a šikanovat. A Chelsea se útokům nemůže bránit, když se rozhodla mlčet.

Navzdory výše napsanému Chelsea patří mezi sympatické hrdinky. Přestože se zpočátku chová hloupě a sobecky, je patrné, že se v ní skrývají i dobré stránky. Její přerod z pozlátkem okouzlené mrchy v milou a citlivou holku tudíž není násilný. Naopak plyne pozvolně a přirozeně a působí velmi uvěřitelně.

Hezky propracované charaktery mají i vedlejší postavy. Asha, její nová kamarádka, se zálibou v pletení a talentem pro matematiku, Sam, sympatický partner při školním projektu, nebo majitel oblíbeného bistra Dex se svou přítelkyní Lou. Černobílé nejsou ani postavy Chelseiných rodičů či bývalých přátel, jako byli Kirsten nebo Brendon.

Hannah Harrington vsadila na jednoduchý a čtivý styl, takže si knihu může bez problémů přečíst i průměrný angličtinář. Navzdory jednoduchosti slovní zásoby ale nejde o plochý příběh. Námět o dívce, která se rozhodla nemluvit, působí nezvykle a dokáže zaujmout. Zároveň bude ale pro mnohé čtenáře těžko uvěřitelný, protože si to nedokážou představit v reálném životě. Autorka si ale se všemi nástrahami bravurně poradila a vytvořila promyšlený a citlivý příběh o hledání sama sebe, správných a špatných volbách, přátelství a lásce.

Jak už je v young adult contemporary  literatuře zvykem, tak ani ve Speechless nechybí romantická zápletka. Na rozdíl od mnoha knih z tohoto žánru tady ale netvoří hlavní dějovou linku. Vztah Chelsea a Sama se vyvíjí pozvolně a přirozeně. Hannah Harrington se nepodařilo vyhnout několika typickým klišé, jako je nečekané a nepříliš vítané partnerství při školním projektu nebo lezení oknem, ale nenásilně je zakomponovala do příběhu, takže nijak nevyčnívají a neruší.

Hannah Harrignton přišla s originálním, byť na první pohled trochu neuvěřitelným příběhem, který ale nakonec působí překvapivě reálně. Speechless obsahuje všechno, co má dobrá oddechová kniha mít: promyšlený děj, sympatické hrdiny, umírněnou romantiku a pořádnou dávku emocí. Nezbývá než doufat, že Hannah Harrington bude ve slibně rozjeté spisovatelské kariéře pokračovat a přinese čtenářům víc takových knih.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s