Všechny cesty vedou do Muzea prazvláštních věcí

New York, 1911. Během tragického požáru v továrně zemře několik desítek žen a dívek. Jedna z nich ale beze stopy zmizí. Jejím vypátráním je pověřen fotograf Eddie Cohen, kterého stopy nakonec zavedou až do Muzea prazvláštních věcí. Místa, kde žije jistá Coralie Sardieová.

Osmnáctiletá Coralie Sardieová vyrostla v Muzeu prazvláštních věcí, jakémsi kabinetu kuriozit, v němž jsou vystavovány podivné a záhadné exponáty a ukazovány živoucí zázraky. Stala se s ní poslušná, osamělá a světa neznalá dívka, které v otcově muzeu trpělivě předstírá, že je mořská panna. Její sláva ale upadá a tak je třeba přijít s novou záhadou. S podivným vodním tvorem, jejž v noci plave v řece Hudson. A tím není nikdo jiný než Coralie, která však touží po jediném – po svobodě.

Dvacetiletý Eddie Cohen se živí jako fotograf zachycující život v ulicích New Yorku, zločiny, katastrofy a tragédie. Jako dítě emigroval se svým otcem, ortodoxním Židem, z Ukrajiny, aby unikli pogromům. V Nové zemi je ale čekala jen nelidská práce dělníků v krejčovských továrnách, propuštění, bída a hlad. Své poslání našel až při práci fotografa.

Coralia a Eddi patří mezi dobře vykreslené postavy. Coralie navenek předstírá poslušnost, nechybí jí ani odvaha a touha vzepřít se despotickému otci. Eddie má neklidnou, výbušnou povahu a je kritický sám k sobě i ke svému okolí. Na druhou stranu je schopen i přátelství, soucitu a nakonec i lásky.

Neméně zajímavé jsou i charaktery vedlejších postav: vzdělaného vlčího muže pana Morrise, hospodyně Maureen, poustevníka Becka nebo kočího s kriminální minulostí. Každý z nich má zajímavou a osobitou povahu a v knize lehce načrtnutý svůj osobní příběh.

Muzeum prazvláštních věcí je rozděleno na deset částí, v nichž se střídá vyprávění z pohledu Coralie a Eddieho. Každá je zahájena kapitolou vyprávěnou v první osobě jedním z hlavních hrdinů a přibližující nám jejich minulost a kořeny. Poté následuje vyprávění ve třetí osobě, jenž rozvíjí příběh zmizelé dívky a rodícího se citu mezi Coralie a Eddiem.

Alice Hoffman rozhodně nepostrádá spisovatelský um, takže uspokojí každého náročnějšího čtenáře. V jeho mysli ožije svět New Yorku, který se prakticky stává další postavou v příběhu, s jeho panskými sídly, dělnickými čtvrtěmi plnými bídy, špíny a nebezpečí, bizarní prostředí kabinetů kuriozit a zábavních parků i divoká krása přírody, kterou ještě nepohltilo rozrůstající se velkoměsto. Autorčin styl ale není jen popisný, takže dokáže čtenáře vtáhnout od prvních stránek do děje a napínat ho tím, co se stane příště a kdy se dějové linky Coralie a Eddieho konečně protnout.

Romantická linka patří mezi ty magické a pohádkové. Když se Coralie s Eddiem konečně setkají, tak se do sebe zamilují na první pohled, bez váhání a bez vzájemného poznávání. Milostné zápletce nechybí podmanivé kouzlo a do celkového ladění příběhu krásně zapadá. Přesto pro někoho může být příliš uspěchaná a neuvěřitelná.

Muzeu prazvláštních věcí čtenář najde působivý mix historie, barvitých popisů New Yorku, utrpení dělníků, magický svět lunaparků a kabinetů kuriozit, pátrání po zmizelé dívce, dojemných lidských osudů, lásku, utrpení, samotu i smrt. Všechno dohromady tvoří podmanivý a nezapomenutelný příběh obdařený zvláštním druhem kouzla.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s