Cinder, Scarlet, Cress… Podaří se jim zabránit císařské svatbě?

cress---rec3.jpg

Cress uplynulých sedm let prožila v družici kroužící kolem Země. Pro měsíční královnu Levanu shání informace, špehuje pozemšťany a skrývá měsíční lodě, které se snaží tajně proniknout na Zemi. Při plnění nejdůležitějšího úkolu – nalezení Linh Cinder – ale selhala. Nebo ne?

Cress přesně víc, kde se uprchlá Cinder s Carswellem Thornem skrývají a nehodlá se o tuto informaci podělit s žádným měsíčňanem. Se Cinder totiž sympatizuje a zdálky se jí snaží pomáhat. Navíc se platonicky zamilovala do amerického kadeta a pašeráka Carswella Thornea.

Cinder se společně svými přáteli Thornem, Scarlet a Vlkem pokusí Cress osvobodit z jejího vězení z družice, ale padnou do pasti. Jejich skupina je rozdělena a není jasné, jestli se ještě někdy všichni setkají – nebo jestli vůbec všichni přežijí. Cress s Thornem bojují o život v nemilosrdné poušti. Cinder s Vlkem se pokouší v Africe najít doktora Erlanda. A Scarlet se snaží přežít v zajetí krutých Měsíčňanů.

Cress je rměsíčnanka, ale patří mezi skořápky. Nemá schopnost ovlivňovat lidské myšlenky a emoce, ale zároveň je proti této manipulaci imunní. Většinu života prožila izolovaná v družici, takže je dost nezkušená a naivní. Navíc sní o velké a romantické lásce jako z filmu. Carswell Thorne není žádný andílek a hrdina. Vždycky myslel hlavně na svůj prospěch, má sklony ke chvástání a lehkomyslnosti. Na Cress mu ale záleží, takže se ji pokouší chránit. Dokonce se ji snaží varovat i sám před sebou, protože tuší, že je do něj zamilovaná a idealizuje si ho.

Cinder se pokouší i nadále rozvíjet svůj měsíční dar, konečně přijímá to, kým je a co musí udělat. Je odhodlaná postavit se kruté královně Levaně a zároveň zabránit jejímu sňatku s císařem Kaiem. Problém je v tom, že vůbec netuší jak. Potřebuje všechny své přátele pohromadě, aby se mohla pustit do akce.

Marissa Meyer opět napsala pečlivě propracovaný a komplikovaný příběh. Nechybí akce, nebezpečí, překvapivé zvraty a odhalení a trocha romantiky. Charaktery postav i vztahy mezi nimi se vyvíjejí. Jednotlivé dějové linky se propojují a dávají příběhu nový rozměr. Některá tajemství vyplouvají na povrch, jiná ale ještě čekají na odhalení. Marissa Meyer navíc píše mimořádně čtivě a chytlavě. Takže doporučuji Cress číst ve chvíli, kdy máte volno. Přeci jen má šest set stran a její čtení vám chvilku zabere. I když opravdu jen chvilku, protože ji nebudete moc odložit z ruky.

Cress přinesla promyšlený, čtivý a dech beroucí příběh, v němž je patrné, že se schyluje k velkolepému finále. Takže po dočtení, nezbývá než zvolat:  „Já nutně, ale opravdu nutně potřebuju Winter, protože chci vědět, jak to dopadne!“ Útěchou mi budiž to, že závěrečný díl by v překladu měl vyjít někdy v polovině roku 2016.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s