Výbušná Scarlet a tajemný Vlk pátrají po unesené babičce

scarlet---rec1.jpg

Osmnáctiletá Scarlet Benoitová spokojeně žije se svou babičkou na farmě ve Francii a pěstuje ta nejlepší rajčata a zeleninu. Do chvíle, kdy babička beze stopy zmizí.

Scarlet zjišťuje, že její babička skrývá tajemství, kvůli kterému ji někdo unesl, a neváhá si informace vynucovat ani mučením nebo ohrožováním ostatních členů rodiny. Někdo se záhadným tetováním, které Scarlet shodou okolností viděla na potulném rváči, co si nechává říkat Vlk. Ukáže se, že Vlk pravděpodobně nemá se zmizením její babičky nic společného, ale zato Scarlet nabídne, že jí pomůže únosce vypátrat a babičku zachránit.

Scarlet nosí pistoli, trpí výbuchy hněvu a nemá daleko k činům ani ostřejším slovům. Nepostrádá ani pořádnou dávku zdravého rozumu, i když se občas chová impulzivně, a pro záchranu své milované babičky je ochotná udělat cokoliv. Dokonce samu sebe vystavit nebezpečí.

Vlk v sobě dokonale spojuje všechny možné protiklady. Někdy působí nebezpečně a trpí podivnými změnami nálad, jindy je tichý a ostýchavý. Občas se chová i nejistě a některé běžné věci třeba jako rajčata jsou mu očividně cizí. Obklopuje ho ale aura tajemství, takže si čtenáři nemůžou být jistí tím, jakou roli v příběhu vlastně hraje.

Druhá dějová linie navazuje na předchozí díl. Cinder se pokouší uprchnout z vězení v Novém Pekingu a omylem vleze do cely kapitánu Carswellu Thornovi, americkému psanci a pašerákovi, co ukradl kosmickou loď. Ta by se Cinder hodila, takže s Carswellem navazuje ne zrovna bezproblémové spojenectví a oba se ocitají na útěku.

Cinder působí silněji a schopněji než v prvním díle. Naplno využívá své kyborgské schopnosti, které jí nejednou zachránily život. Učí se taky ovládat svou schopnost manipulovat lidskou myslí, i když se jí to protiví. Kvůli tomu ztratila část svého lidského a příjemného charakteru, zato je mnohem častěji podrážděnější, ale i rozhodnější.

Kadet Carswell Thorne, který si říká kapitán, je tak trochu vejtaha, trochu primadona a trochu tlučhuba. Nepostrádá ale ani určité osobní kouzlo, takže jeho charakter balancuje přesně na hranici, kdy mu propadáte a kdy vás štve. Nechybí ani postava prince Kaie, i když zde je hodně upozaděna. Kai, nyní novopečený císař, se domnívá, že ho Cinder zradila, ale stále se nemůže ubránit tomu, aby k ní nechoval jisté city. Momentálně se ale musí soustředit na mnohem důležitější věci – a to je hrozba ze strany Měsíčňanů a královny Levany, které je odhodlaná stát se za každou cenu císařovnou Východního společenství.

Marissa Meyer píše čtivě a chytlavě, takže série Měsíční kroniky se snadno stane návykovým čtením. Ve Scarlet na rozdíl od prvního dílu Cinder nechybí ani pořádná porce dobrodružství a akce, takže příběh nabírá na obrátkách a dostává spád. Na své si přijdou i příznivci jemné romantiky. Ta vzhledem k tomu, že jí autorka neposkytla příliš prostoru a odehrává se během několika málo dní, nepůsobí právě uvěřitelně. Není ale ani samoúčelná a všechno se na konci vysvětlí a zapadne do sebe.

Tam, kde příběh Cinder občas působil trochu jednoduše a nedotaženě, Scarlet nabízí spletitý a propracovaný děj, v němž není nouzi o překvapivá odhalení a zvraty. Je patrné, že Marissa Meyer má celou sérii od začátku pečlivě promyšlenou, protože některé věci se nečekaně propojují a začínají dohromady dávat nový obraz.

Scarlet přináší propracovaný a napínavý příběh na motivy pohádky o Červené karkulce, v němž nechybí akce, nebezpečí, překvapivá odhalení i trocha romantiky. Čtenáři, kteří si zamilovali Cinder si určitě zamilují i výbušnou Scarlet a tajuplného Vlka. A mohou se hned pustit do třetího dílu s názvem Cress, který je tentokrát inspirovaný pohádkou Locika a v českém překladu vyšel v roce 2014.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s