Robotická Cinder dokáže mnohem víc, než jen okouzlit prince

cinder---recenze1.jpg

Šestnáctiletá Linh Cinder je kyborg, což se snaží  skrývat, protože kyborgové nejsou braní jako  lidé. Díky svým implantátům se ale stala nejlepší mechaničkou v celém Novém Pekingu, a to k ní přivedlo samotného prince Kaita. Ten ji požádá, aby opravila jeho oblíbeného androida. Touží ale princ po jeho opravě jen ze sentimentálních důvodů, nebo android skrývá cenné a nebezpečné informace?

Cinder žije se svou macechou Adri a nevlastními sestrami Perlou a Pivoňkou. Adri ji nenávidí a vnímá ji jako zvrácenou hříčku přírody, kterou domů přivezl její manžel z Evropy. K tomu se v císařském paláci má konat velký ples, během nějž si prý princ Kai vybere nevěstu. Jiní ale tvrdí, že se při té příležitosti zasnoubí s královnou Levanou, obávanou měsíčňankou. Měsíčňané jsou rasa opředená mýty a tajemstvími a provází je pověst, že dokážou ovlivňovat lidské myšlenky i emoce. Jenže se zdá, že princ našel zalíbení v jedné mladé mechaničce, které ho ale ustavičně odmítá.

Příběh se odehrává v blíže neurčené budoucnosti, kdy celý svět zasáhla smrtící nemoc zvaná letumóza, a nikdo neví, odkud se vzala a jak vznikla. A vědci na ni stále nemohou najít lék. Proto jsou nařízeny povinné odvody z řad kyborgů, jejž se stávají pokusnými králíky. A jednou dojde řada i na Cinder…

Cinder působí neuvěřitelně lidsky, přestože podle zákonů Východního společenství není člověkem. Nechybí jí síla a odvaha bojovat, ale ani soucit a touha pomoci lidem s letumózou. Má strach, protože žádný kyborg ještě testy nepřežil, a touží po svobodě a nezávislosti. Její setkání s princem Kaiem mají zvláštní kouzlo, protože Cinder neumí lhát a její city k princovi ji dokonale matou.

Stejně tak uvěřitelně působí i samotný princ Kai. Obává se svého údělu stát se císařem, touží udržet mír a zároveň se nehodlá zaprodat měsíčňanům. Uvědomuje si ale, že na toto těžké břemeno není ve svých osmnácti letech ještě připraven. Nepostrádá ani šarm, bezprostřednost a příjemný smysl pro humor – kterým kromě Cinder jistě okouzlí i nejednu čtenářku.

Vedlejší postavy jsou v příběhu upozaděny, přesto je autorka i na tom malém prostoru zvládla plasticky vykreslit. Nejvýraznější roli hraje doktor Erland, královský vědec hledající lék proti letumóze a skrývající svá vlastní tajemství. Další důležitou postavu je Iko, android s velmi neobvyklým osobnostním čipem, s níž pojí Cinder přátelství.

Cinder je založena na všem dobře známé pohádce o Popelce. Autorka si ale z předlohy vytáhla pouze základní motivy: princ a obyčejná dívka, ples a nečekaná láska. Ve skutečnosti jde v Cinder ale hlavně o nalezení léku proti zákeřné letumóze a o komplikované vztahy pozemšťanů s tajemnými a nebezpečnými měsíčňany.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s