Obstojí dračí dívka Ember ve Zkoušce věrnosti?

talon---rec1.jpg

Šestnáctiletá Ember Hillová a její dvojče Dante nejsou lidé, ale draci. V rámci svého výcviku přijíždí do městečka Crescent Beach plného slunce, palem a pláží, aby zde působili jako spící agenti. Cílem je začlenit se do lidské společnosti, splynout s ní a naučit se žít jako člověk.  Problém nastává v okamžiku, kdy zde Ember najde mnohem víc, než čekala.

Ember a Dante vyrostli v tajném společenstvu Talon, jež drží existenci draků v tajnosti a chrání je před Řádem Sv. Jiří, který se už staletí snaží draky vyhubit. V den šestnáctých narozenin jim ale začne nová část výcviku: pozorovat lidi, učit se od nich a splynout s nimi. Ember si ale hodlá léto užít po svém. Má totiž plné zuby toho, jak ji Talon kontroluje, omezuje a řídí život. Chce poznávat a zkoušet nové věci, jenže netuší, že jí nové zážitky obrátí život vzhůru nohama.

Všechno se hned po příjezdu do města zkomplikuje, protože Ember a Dante narazí na jiného draka, který očividně patří mezi uprchlíky. Do Crescent Beach přijíždí agenti z Talonu, aby urychlili a zefektivnili Embřin a Dantův výcvik. Navíc se na scéně objevuje Garett, člověk, k němuž Ember cítí jistou náklonnost, přestože by jako drak neměla být lásky vůbec schopná. Problém je v tom, že Garett patří mezi elitní vojáky Řádu Sv. Jiří, jenž se už staletí snaží draky vyhubit.

Ember touží být svobodná, sama se rozhodovat, poznat svět a žít. Protiví se jí příkazy a zákazy Talonu. Její nechuť k organizaci vzroste poté, co se seznámí s dračím odpadlíkem Rileym. Zjišťuje, že Talon ukrývá řadu temných tajemství. Ember nechybí odvaha a rebelský duch, ani pořádně prořízlá pusa a smysl pro humor. Poměrně často se ale chová zbytečně impulzivně a občas působí jako typická puberťačka, co se bouří proti pravidlům a autoritám. Právě svou neschopností kontrolovat emoce se zbytečně dostává do problémů.

Garett je skvělý voják, pečlivě vycvičený a žijící podle pravidel. Nemá tušení, jak vypadá běžný život dospívajícího kluka, a ani v romantických vztazích se nevyzná, takže působí roztomile zmateně a nejistě. Riley patří mezi okouzlující, sebevědomé, trochu arogantní a prostořeké typy hrdinů. Vzepřel se Talonu, takže se stal uprchlíkem, a jeho cílem je vysvobodit co nejvíce draků z vlivu společenstva.

Julie Kagawa zkombinovala osvědčené prvky: romantiku, nadpřirozeno, trochu akce a tajemství a vytvořila čtivý a chytlavý příběh. Bohužel mu ale chybí větší propracovanost a hloubka, takže chvílemi vyznívá naivně a neuvěřitelně. Zkouška věrnosti je v prvé řadě romancí s náznakem milostného trojúhelníku. Větší akce ani podrobnějších informací o Talonu a dracích se čtenáři nedočkají.

Zkouška věrnosti představuje romantický příběh dochucený fantasy prvky s trochou akce a nebezpečí. Jeho potenciál snižuje neoriginalita děje a naznačené klišé v podobě milostného trojúhelníku. Tyto vady ale částečně vynahrazuje dračí téma, příjemné romantické jiskření mezi hlavními hrdiny a chytlavý styl. Zkouška věrnosti patří mezi čtivé, ale průměrné young adult fantasy, přesto si jistě najde příznivce především mezi milovníky draků.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s