„Ta ryba má koťata?“ Jackaby řeší další případ

pripad-ukradeneho-zubu---rec1.jpg

Detektiv pro nevysvětlené jevy R. F. Jackaby a jeho asistentka Abigail Rooková musí zjistit, proč se kočka paní Beaumontové proměnila v rybu. Pro Jackabyho to není nic neobvyklého, jenže všechno se zkomplikuje, když je paní Beaumontová nalezena mrtvá, v jejím těle ani na podlaze není žádná krev a na krku má podivnou modřinu s ránou uprostřed.

Mezitím farmář Brisbee v zapadlém údolí Gad´s Valley objeví pozoruhodně zachovalou dinosauří kostru. Abigail se jako dcera slavného paleontologa touží vykopávek zúčastnit a dostává příležitost, když vedle kostry najdou mrtvou farmářovu ženu se zvláštní modřinou a ránou na krku. Jackaby a Abigail se pod záminkou, že vyšetřují případ ukradeného dinosauřího zubu, vydávají do Gad´s Valley zjistit, kdo obě ženy zavraždil.

Lovci vzrušeně zazářily oči a napjatě poslouchal. „Počkat – ta makrela, co jsem chytnul, byla jednou z těhle chameleonskej věcí? Vůbec na to nevypadala – přísaháš, že si ze mě neděláš šprťouchlata? Víš, jak zbožňuju vzácný plemena.“

„Chtěl bys vidět koťata?“ zeptal se Jackaby.

„Ta ryba má koťata?“

Abigail Rooková si zvykla na podivné věci a snaží se být co nejlepší asistentkou. Momentálně ale víc touží po tom vykopávat dinosauří kostru a užít si přítomnost mladého policisty Charlieho Canea, který musel opustit New Fiddleham a pod jménem Charlie Baker nastoupit u policie v městečku Gadston. Abigail si ale uvědomuje, že mít pracovní i osobní život je v jejím případě opravdu složité, a tak přemýšlí, čemu dát přednost.

Excentrický detektiv R. F. Jackaby působí trochu lidštěji, jak se jeho vztah s Abigail postupně vyvíjí ve zvláštní druh přátelství. Pořád je tu sice patrná inspirace detektivem Sherlockem Holmesem ze série BBC, ale zdaleka ne tak nápadně jako v prvním dílu.

Nechybí ani skupinka vedlejších postav: Jackabyho spolupracovník lovec Hank Hudson se slabostí velmi zvláštní zvířata, dva znesváření archeologové, kteří se přetahují o nález unikátní dinosauří kostry nebo emancipovaná a svérázná novinářka toužící po sólokaprovi. Vedlejší postavy přinesly sice několik zábavných scén, ale přesto působily trochu samoúčelně. Jejich přítomnost navíc zabraňovala tomu, aby autor pořádně prohloubil charaktery Jackabyho a Abigail nebo se více zabýval vývojem vztahu mezi Abigail a Charliem.

„Západ slunce. Pochopitelně jsou zde ale i tradiční romantické konotace. Neděláte mi návrhy, slečno Rooková, že ne? V tomto ohledu mám velmi striktní pravidla. Bylo by to neprofesionální. S Douglasem v tomto směru nikdy nebyly problémy.“

Stejně jako v prvním díle William Ritter kombinuje detektivní linku, trochu nadpřirozena a trochu historie, což ze série Jackaby dělá příjemně neokoukanou a originální fantasy. Nechybí ani čtivý a svižný styl, takže knihu nebudete chtít odložit a přečtete ji až nechutně rychle. Nechutně, protože čím dřív ji dočtete, tím déle budete čekat na pokračování.

William Ritter zapracoval na detektivní zápletce, takže už není tak předvídatelná jako v prvním díle. Vlastně jsem na to, jak spolu souvisí mrtvé ženy, dinosauří fosilie a kočko-ryby, nepřišla. Detektivní zápletky ale pořád nejsou jeho silnou stránkou, protože tentokrát se nejedná ani tak o systematické vyšetřování, jako spíš o sled více či méně podivných událostí, které příběh posouvají dopředu. Navíc dějová linka týkající se zavražděných žen zůstává nevyřešena a potáhne se do dalšího dílu.

Jackaby i Případ ukradeného zubu nepatří mezi knihy, které by vás nechaly zírat s pusou dokořán, jak jsou geniálně vymyšlené, ale já jsem si je přesto zamilovala. Miluju svérázné postavy a jejich pozvolna se vyvíjecí vztahy, univerzum inspirované folklorem a lidovými pověstmi, báječný slovní humor i náznaky takové té správně roztomilé romantiky. Pochopili jste, mám pro tuhle sérii slabost, takže jí nějaké chybky s klidem odpustím.

Třetí díl by se měl točit kolem postavy Jenny a její předčasné a násilné smrti. Jenny patří mezi mé oblíbené postavy a v Případu ukradeného zubu neměla dostatek prostoru, takže se na pokračování zatraceně těším. A doufám, že v českém překladu vyjde co nejdříve, protože mám na sérii Jackaby těžkou závislost.

William Ritter: Případ ukradeného zubu (Jackaby 2), únor 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji e-shopu Arara.cz

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s