Vyhraje Génius nebezpečnou Hru?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vítejte ve Hře. Soutěži, které se zúčastní dvě stě géniů do osmnácti let z celého světa s cílem vyhrát, získat slávu a pracovní pozici v technologické společnosti mladého milionáře a vizionáře Kirana Biswase, který Hru pořádá.

Mezi účastníky nechybí šestnáctiletá Cai, přezdívaná Barevná vlčice, čínská bloggerka a aktivistka bojující proti korupci. Původně se Hry účastnit nechtěla, protože jí příliš záleželo na jejím krytí, jenže pak se její otec zapletl do tajemného obchodu, ve kterém shodou okolností figuruje i sám Kiran Biswas. A Barevná vlčice musí zjistit, jaké nebezpečí hrozí její rodině.

Přijede i čtrnáctiletý Naija Boi, přezdívaný Tunde, kluk z chudé nigerijské vesnice, který dokáže ze šrotu postavit prakticky cokoliv. Právě jeho schopnosti přitáhly pozornost krutého nigerijského generála, který Tundemu dá ultimátum: buď mu postaví rušičku GPS vhodnou i pro vojenské účely, a ještě k tomu vyhraje i Hru, nebo celou vesnici – včetně jeho rodiny – smete z povrchu zemského.

Jediný, kdo ve hře chybí, je Rex Huerta, přestože patří mezi nejlepší světové programátory. Jenže on se do Hry dostat musí, i když to znamená podvádět. Hra je totiž jediná možnost, jak se dostat ke kvantovému počítači, na kterém může rozeběhnout svůj geniální a inovátorský program WALKABOUT určený pro hledání pohřešovaných osob. A právě prostřednictvím WALKABOUTu by konečně mohl najít svého staršího bratra Thea, který před dvěma lety zmizel a očividně se zapletl s nebezpečnou hackerskou skupinou Terminal.

Rex, Barevná vlčice a Tunde vytvořili na internetu slavnou skupinu zvanou Doupě. Hra je pro všechny příležitost, jak se setkat i v reálném světě, a navíc se všichni shodnou na tom, že musí pomoct Tundemu zachránit jeho rodinu i celou vesnici.

Hra, první díl trilogie Génius, se řadí do žánru litRPG, v němž se prolíná reálný svět se světem počítačové hry. Ovšem Hra stojí na okraji tohoto žánru, takže se tu žádný alternativní svět nevyskytuje. Hra tak přináší hlavně akční a špionážní příběh, v němž hrdinové špehují zločince, píší neuvěřitelně složité počítačové programy, nabourávají se do přísně střežených systémů a ze šrotu vyrobí skoro cokoliv.

Hra mi trochu připomínala Jamese Bonda pro mladé čtenáře. Chvílema jsem kroutila hlavou nad tím, co hlavní hrdinové dovedou, protože mi to nepřišlo vůbec reálné. Ale co já vím, třeba takhle nadaní a schopní teenageři skutečně existují i jinde než ve filmech nebo na stránkách knihy. Na druhou stranu číst o obyčejných dospívajících by zase nebyla taková zábava.

Příběh svižně plyne od první do poslední stránky, akce plynule střídá osobní příběhy hrdinů a čtenářům utíkají stránky pod rukama. Ve Hře kromě akce nechybí také sympatičtí hlavní hrdinové, napětí, nebezpečí, nějaký ten zvrat, trochu humoru a náznak romantické linky. Leopoldo Gout do knihy navíc zakomponoval řadu teorií, technických pojmů a odborných názvů, takže se dozvíte něco nového. Ale nemusíte se bát zbytečně dlouhých, složitých a nudných teorií, všechny informace jsou citlivě zapojeny do příběhu, takže při čtení nijak neruší a děj nezpomalují.

Nutno zmínit i krásné grafické zpracování. Kapitoly jsou vyprávěny z pohledu tří hlavních hrdinů, kteří se pravidelně střídají. Každou vypravěčkou linii doprovází bohaté ilustrace kolem textu, které daného hrdinu dobře vystihují. Kromě toho najdete v knize také spoustu nákresů jednotlivých vynálezů, přístrojů a místností i záznamy z kamer Barevné vlčice.

Jediným problémem knihy je samostatná Hra. Ta totiž působí pouze jako záminka, jak dostat hlavní hrdiny na jedno místo a tvoří tak spíš kulisu k zamotaným (a často dost nebezpečným) příběhům hlavních hrdinů. Také ten zásadní zvrat se dá odhadnout, tím spíš, že ho autor několikrát naznačil.

Hra funguje jako úvod do nové série, představí čtenářům hrdiny i záporáky, prostředí, základní zápletku, ale v závěru zanechá víc otázek než odpovědí. Konec je velmi otevřený a osudy hlavních hrdinů nejisté, takže nezbývá než si počkat na další díl a doufat, že nám zodpoví alespoň některé otázky a uspokojí tak naši (nebo alespoň mou) zvědavost.

Leopoldo Gout: Hra (Génius 1), Fragment, leden 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s