Co přinese znamení Ďáblova spáru?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Novinářka Jenny Doreyová se po traumatickém zážitku vrací na rodný ostrov Guernsey. Klid ji tam ale nečeká, protože na pláži je nalezena mrtvá žena. Policie se domnívá, že se jednalo o sebevraždu, ale Jenny nachází souvislosti s předešlými úmrtími mladých žen. Zdá se, že na ostrově Guernsey už roky řádí sériový vrah…

Jenny se vrátila na ostrov Guernsey z několika důvodů. Tím prvním byla tragická nehoda, při níž zemřel její otec, druhým důvodem, o kterém ale odmítá mluvit, události v Londýně, kvůli nimž žije ve strachu a má jizvu na krku.

Jenny pracuje jako redaktorka v místním deníku, kde se věnuje lokálnímu zpravodajství. Vše se změní ve chvíli, kdy objeví mrtvou ženu na pláži. Jenny touží napsat velký článek, takže se pouští do pátrání, jenže najde něco, co nečekala. Děsivou podobnost s nevyřešenými vraždami mladých žen, ke kterým došlo v průběhu mnoha let. Nezbývá jí nic jiného než se obrátit na inspektora Michaela Gilberta, který vyšetřování vede, a přesvědčit ho o své pravdě.

Jenny trpí panickými záchvaty a strachem ze tmy, za což může děsivý zážitek z dospívání. Sice se je s pomocí psychoterapie naučila zvládat, jenže události v Londýně, následná smrt otce a návrat na rodný ostrov znovu otevřely staré rány. Jenny navíc necítí naplnění ze své práce v místním deníku, který vede náladový šéf. Jednou z mála příjemných věcí na její práci zůstává kolega Elliot, který se Jenny líbí, a ona jemu nejspíš taky. Jenže Jenny se vzhledem ke své minulosti bojí zbořit ochranné zdi, které si kolem sebe vystavěla.

Vrchní inspektor Michael Gilbert patřil mezi schopné policisty, ale momentálně jeho kariéra skomírá. Po tragické smrti své dcery začal pít, rozvedla se s ním žena a ve sboru ho už nikdo nebere vážně. Sice našel Boha a dal se víceméně dohromady, ale i tak se zdá, že jeho pošramocenou kariéru nedokáže nic napravit. Až do chvíle, kdy se setká s novinářkou Jenny Doreyovou, které mu předestře znepokojivé důkazy, že na ostrově Guernsey několik desetiletí řádí sériový vrah. Michael se rozhodne Jennyina podezření prošetřit, i když to může jeho kariéru úplně pohřbít.

Lara Dearmanová má vypravěčský talent a dokáže zdařile vykreslit pochmurnou atmosféru i charaktery postav. V Ďáblově spáru se střídá několik vyprávěčských linií, takže čtenář může na události nahlížet střídavě očima Jenny, Michaela i samotného vraha.

Ďáblův spár nepřináší klasickou detektivku, takže se autorka nesoustředila na hledání stop, policejní vyšetřování nebo forenzní důkazy. Větší důraz klade na psychologii postav a jejich zamotané životy a vybudování atmosféry, takže samotné vyšetřování se ocitá trochu v pozadí. V knize přesto nechybí napětí, protože autorka až do samotného konce neodhalí, kdo je vrah. Stejně tak ale bude u čtenáře vzbuzovat zvědavost i minulost Jenny a Michaela. V Ďáblově spáru také najdeme nepatrný náznak romantiky, je jí tam ale tak málo, že ji v pohodě zvládnou i muži.

Bohužel v příběhu chybí pořádný závěrečný zvrat a vyvrcholení. Také lehce mysteriózní linka založená na legendách o ďáblovi působí poněkud samoúčelně, protože ji autorka vůbec nevyužila. Samotný konec je pak trochu rozpačitý, protože autorka (i když to nejspíš udělala záměrně) celou řadu věcí neobjasnila, takže se nad příběhem stále vznáší pár otazníků.

Ďáblův spár je přirovnáván k trilogii Ostrov Lewis od Petera Maye. Nemám podobná porovnávání ráda, protože to ve výsledku jedné nebo druhé knize uškodí. Jistá podobnost se tu ale dá najít – oba příběhy se odehrávají na ne zrovna přátelském a přívětivém ostrově, oba se více zaměřují na psychologii a nelehké životní osudy postav než na samotné vyšetřování a oba si zakládají na pochmurné atmosféře. Ďáblův spár je ovšem prvotinou Laury Dearmanové, zatímco Peter May patří mezi zkušené a vypsané autorky, takže ji ve všech ohledech poráží.

Přesto není Ďáblův spár špatnou knihou, o čemž svědčí fakt, že kdybych nevěděla, že jde o autorčinu prvotinu, tak by mě to ani ve snu nenapadlo. Ve výsledku se jedná o zdařilý start nové detektivní série a je dost pravděpodobné, že s každým dalším dílem Lara Dearmanová rozvine svůj vypravěčský talent i schopnost vytvořit komplikované postavy s nelehkými životními osudy. Takže se oprostěte od srovnávání nesrovnatelného a s klidem se do Ďáblova spáru pusťte.

Lara Dearmanová: Ďáblův spár (Jenny Dorey 1), Host, únor 2018.

Knihu Ďáblův spár si můžete koupit ZDE.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát nakladatelství Host.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s