Co se stane, když se ve vašem domě objeví Cizinec?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do domu Joanny Berigannové se vloupal muž. On ale tvrdí, že tu bydlí a že jsou dokonce zasnoubeni. Erik Thieben přichází domů a zjistí, že všechny jeho věci zmizely. A co hůř, jeho milovaná snoubenka Joanna se k němu chová jako k naprostému cizinci a navíc zločinci. Kdo má pravdu – a kdo žije v bludu?

Joanna si pamatuje všechno ve svém životě. Jediný, na koho si nevzpomíná je Erik. Nepamatuje si, že by v domě s někým bydlela – a už vůbec ne, že by měla snoubence. Navíc v celém domě není jediná věc, která by potvrzovala, že tu Erik opravdu žije. Může být Erik chytrý podvodník, který se touží dostat k Joanniným penězům? Nebo se skutečně zbláznila? Nebo je Erik šílenec, který si žije ve vyfantazírovaném světě?

A proč si tedy Joanna pamatuje celý svůj život, ale Erik je jedinou osobou, na kterou si nevzpomíná? Může za to snad nějaké trauma, které jí způsobil a které zapříčinilo tuhle selektivní amnézii? Dává to smysl, zvlášť když Erik trpí náhlými výbuchy vzteku a agresivity. Ale proč Joanna touží ubližovat sama sobě? A proč se jí v mysli objevuje obraz nože? Je možné její vztah s Erikem zachránit – pokud tedy vůbec někdy existoval – nebo se schyluje k tragédii? A co s tím vším má společného Joannin otec, dominantní multimilionář z Austrálie, nebo Erikův šéf, který plánuje největší obchod své kariéry, ale pokouší se z něj Erika vyškrtnout?

Ursula Poznanski spojila své síly se spisovatelem Arno Strobelem, který má na kontě slušnou řádku psychothrillerů, a rozhodla se vyzkoušet i tento žánr. Cizinec začíná jako klasický psychothriller, hraje si s myslí hlavních hrdinů i s představivostí čtenářů, postupně se ale stále víc přiklání ke klasickému thrilleru. Po kapitolách se střídá vyprávění Joanny a Erika, takže dostáváme dva různé pohledy na jednu a tu samou událost – a můžeme jen odhadovat, který z hlavních hrdinů má pravdu a který trpí bludy.

V Cizinci si přijdou na své, jak milovníci psychothrillerů, tak akčních thrillerů. Nechybí tu psychologické hry, nejistota, tajemství, spiknutí, akce, nebezpečí, útěky o život, ale taky romantika. Ursula Poznanski a Arno Strobel vsadili na jednoduchý a svižný styl, díky kterému příběh odsýpá a stránky vám doslova utíkají pod rukama. Výhodou je také to, že se nedá poznat, které části napsala Ursula Poznanski a které Arno Strobel. Styl i vyprávění v celé knize je velmi konzistentní, a kdybych nevěděla, že ji napsali dva autoři, ani by mě to nenapadlo.

Škoda jen, že Ursula Poznanski a Arno Strobel víc nerozpracovali ono téma, kdo z hlavních hrdinů je vlastně blázen. Joanna, Erik, nebo oba? Nebo ani jeden? Kdyby si s tímhle hráli o chvíli déle a trochu lépe, tak by to nejspíš čtenáře donutilo pochybovat i o vlastním zdravém rozumu. Tahle má ale čtenář velmi brzy jasno v tom, kdo je blázen, a kdo ne.

Žánr psychothrilleru je v současné době velmi populární. Já jsem v minulosti pár psychothrillerů přečetla, ale nikdy jsem jim nepropadla. Ursula Poznanski ale patří mezi mé oblíbené autorky, tak jsem se rozhodla, že společně s její knihou se pokusím do tohoto opěvovaného žánru proniknout.

Bohužel mám k tomuto žánru pořád stejné výhrady. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi to strašně přitažené za vlasy. Amnézie, kdy si hrdinka nepamatujete pouze jednoho člověka? Podvědomá touha si ubližovat? Vidiny nože? Spiknutí? Výbuchy? Útěky? Nemám nic proti thrillerům nebo detektivkám a snesu i poměrně vysokou míru nereálnosti, ale teď jsem si potvrdila, že žánr psychothrilleru, který kombinuje akci a k tomu psychologické hry, není nic pro mě.

To ale neznamená, že je Cizinec špatná kniha. Pokud rádi čtete psychothrillery a máte v oblibě styl Ursuly Poznanski, tak po něm s klidem sáhněte. Dostane čtivý, svižný a napínavý příběh, v němž si přijdou na své milovníci psychologických hrátek i akce, ale přitom nebudete pochybovat o své vlastní příčetnosti nebo se bát dojít si v noci na záchod.

Ursula Poznanski, Arno Strobel: Cizinec, Knižní klub, březen 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji mnohokrát nakladatelství Euromedia.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s