S láskou tě nenávidím, milý padouchu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Milujete záporáky? Ve skrytu duše jim fandíte? Připadají vám zajímavější a charismatičtěji než hodní hlavní hrdinové? Tak právě pro vás je tu povídková sbírka S láskou tě nenávidím, kterou sestavila Ameriie.

V povídce Krev Imuriv nahlédneme do světa budoucnosti, kde vládnou ženy. Rhone ví, že kdyby se narodil jako dívka – nebo kdyby zemřela jeho jediná sestra – tak by se stal vládcem on… Člověk Jack se vloupal do sídla obrů, aby zde ukradl vzácné cennosti, ale přitom potkal mladou obryni, které se zařekla, že nebude jíst lidi… V povídce Gwen, Art a Lance si zase můžete přečíst trochu (hodně) jiný příběh o králi Artušovi, princezně Guinevře a rytíři Lancelotovi – navíc napsaný formou e-mailů.

Povídka Shirley a Jim přináší trochu jiného Sherlocka Holmese. Co by se stalo, kdyby Sherlock byl dívka Shirley, které potká ve škole mladého Jima Moriarty? Sigrid z povídky Chvála drobných radostí žije ve světě, kde je nedostatek magie. Jenže taky se vypráví pověst o mocném černokněžníkovi žijícím na opuštěném ostrově. Podaří se Sigrid získat jeho moc a zachránit magii? A co ji to bude stát? Jak se z mořské víly Nerit ovládající temnou magii a marně toužící po lásce stala proradná Mořská čarodějnice?

Trochu jiný příběh o bájné Medúze přináší povídka Krásný jed. Dívka Mej Feng je proslulá svou krásnou, pro kterou si jako jednu ze svých nevěst vybral i sám císař. Jenže její krása okouzlila i tajemného Chaj Sina ovládajícího magii… Grace v povídce Umíráček hraje ošidnou hru se samotnou Smrtí, aby si zachránila život. Jenže dá se nad Smrtí zvítězit? Obyčejnou služku Marigold si vybrala sama elfí královna a její milý Isaac Farfaix se jí vydává zachránit z rukou nadpřirozených stvůr. Jenže kdo je tu nakonec hrdina a kdo padouch?

Drogová dealerka Slate je nemilosrdnou královnou podsvětí, ale i ona má svá tajemství. Co provedla s Franklinem Ladeauxem, který chtěl její živobytí zničit se dozvíte v povídce Ty, ty a pořád jen ty. Julian stojí proti všem pravidlům, všechno mu projde, ale skutečně může za smrt lidí, které nenávidí? Indigo a stín přináší trochu jinou verzi pohádky o Krásce a Zvířeti. Brahm Valois II. je předurčen k tomu, aby jednou zabil Zvíře, které vraždí místní děti. Jenže co když si pro něj osud připravil překvapení? Sera byla vždycky jiná a všichni to věděli. Až příliš se zabývala tím, jak se kluci perou a hrají si na vojáky. Ale skutečně zabila svou sestru?

Ve sbírce S láskou tě nenávidím třináct slavných autorů young adult literatury spojilo své síly s třinácti americkými knižními blogery a booktůbery. Blogeři vymysleli pro daného autora téma – někdy velmi volné, jindy dost konkrétní – a ten potom napsal povídku, kde hlavní roli hraje záporák.

Já jsem ale od povídkové sbírky s Láskou tě nenávidím čekala něco jiného. Domnívala jsem se, že autoři si vypůjčili slavné záporáky z již existujících knih (což bylo v některých případech pravda) a napsali o nich povídku, kde konečně dostanou zasloužený prostor, vysvětlí čtenáři svou motivaci a dovolí nám nahlédnout pod jejich neproniknutelnou zlodušskou stránku. Protože co si budeme nalhávat, někdy jsou záporáci mnohem plastičtější a charismatičtější než hlavní hrdina a čtenáři se nemohou ubránit tomu, aby mu ve skrytu duše nefandili, i když ví, že je zlý… Bohužel ale mé očekávání nebylo naplněno, protože koncept knihy je přeci jen trochu jiný.

Mé oblíbené autorky, jakou jsou Marissa Meyer, Victoria Schwab a Samantha Shannon nezklamaly a jejich povídky rozhodně stojí za přečtení. Příjemným překvapením byly i povídky Ty, ty a pořád jen ty a Indigo a stín pro mě od neznámých autorů. Velmi slušný, bohužel ne úplně vytěžený potenciál měla i povídka Krásný jed, pořád ale patřila k těm lepším počinům. Naopak povídky od mých dalších oblíbených autorů Somana Chainani a Renneé Ahdieh mě nenadchly. Bohužel většina zbývajících povídek se topí ve vodách průměrnosti a některé dokonce i podprůměrnosti.

Kromě povídek ve sbírce najdete i doslovy od amerických booktuberů. Myslela jsem si, že v nich vysvětlí, proč vymysleli zrovna tohle téma a jak byli s tím, co autoři napsali, spokojeni. V některých případech to skutečně udělali, což jsem ocenila, protože to povídku zasadilo do kontextu a mnohdy ji pomohlo čtenáři lépe pochopit. Ve většině případů se ale doslovy blogerů k povídce vůbec nevztahovaly. Blogeři zde dostali prostor pro tvůrčí psaní, ve většině případů se ale potvrdilo to, že vášnivý čtenář není automaticky dobrým spisovatelem. Ve výsledku by S láskou tě nenávidím prospělo, kdyby se obešla bez té blogerské spolupráce. Věřím, že kdyby autoři dostali volnou ruku, tak by to dopadlo lépe.

Na sbírku povídek S láskou tě nenávidím jsem se neskutečně těšila. Už od dětství totiž miluju záporáky a myslím si, že řada z nich by měla dostat vlastní příběh (a že někteří by měli vyhrát nad nemasnými neslanými hlavními hrdiny). Bohužel jsem od ní očekávala něco trochu jiného, což se podepsalo i na celkovém dojmu z knihy. Nicméně kvůli povídkám Mořská čarodějnice, Marigold, Umíráček, Ty, ty, pořád jen ty a Indigo a stín stojí za přečtení. I když je dost možné, že vám se budou líbit úplně jiné povídky než mně. To je totiž krása povídkových sbírek od různých autorů – každý si tu najde to, co se mu líbí, i to, co se mu nelíbí.

Reneé Ahdiehová: Krev Imuriv (2/5)

Ameriie: Jack (1/5)

Soman Chainani: Gwen, Art a Lance (2,5/5)

Susan Dennardová: Shirley a Jim (2,5/5)

Sarah Enniová: Chvála drobných radostí (2/5)

Marissa Meyerová: Mořská čarodějnice (4/5)

Cindy Ponová: Krásný jed (3,5/5)

Victoria Schwabová: Umíráček (4,5/5)

Samantha Shannonová: Marigold (5/5)

Adam Silvera: Ty, ty, pořád jen ty (4/5)

Andrew Smith: Julian proti všem pravidlům (3/5)

April Genevie Tucholkeová: Indigo a stín: (4/5)

Nicola Yoonová: Sera: (3/5)

Ameriie (ed.): S láskou tě nenávidím, Cooboo, březen 2017. 

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s