Inspirativní příběhy na dobrou noc nejenom pro malé rebelky?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Máte doma malou holčičku nebo jste sama pořád taková malá rebelka? Tak právě pro vás je tu kniha Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky, v níž najdete inspirativní příběhy o ženách, které si navzdory nepřízni osudu šly za svým snem a navždy se zapsaly do historie.

Byla nebyla jedna malá holčička, které snila o tom, že se stane lékařkou, pirátkou, malířkou, baletkou…. I přes nepřízeň osudu, jakou může být třeba chudoba, válka, nebo prostě jen to, že se narodila jako holčička a v určitých dobách (a někde i dnes) nesmí ženy dělat stejné věci jako muži, si rozhodla jít si za svým cílem a taky ho dosáhla. V příbězích najdou inspiraci a takové to pošťouchnutí nebát se a dělat to, co chcete, nejenom malé, ale i velké rebelky. Každý příběh doplňuje ilustrace ženy, o níž příběh vypráví. Na ilustracích se podílela celá řada umělkyň z celého světa, takže každý obrázek je trochu jiny než ty ostatní, takže kniha nepůsobí monotónně.

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky jsou sbírkou krátkých příběhů o stovce žen z různých oborů – najdete tu aktivistky, lékařky, astronomky, malířky, baletky, političky, vědkyně, pirátky, špionky, atletky, horolezkyně, spisovatelky, válečnice, panovnice a řadu dalších. Ženy byly vybrány z různých koutů světa i z různých staletí, liší se barvou pleti i náboženským vyznáním. Některé z nich budou čtenářkám (především těm velkým rebelkám) asi dobře známé (faraonka Hatšepsut, carevna Kateřina Veliká, královna Alžběta I., malířka Frida Kahlo, politička Eva Perónová, návrhářka Coco Chanel apod.), o dalších nejspíš uslyšíte poprvé.

Kniha je skutečně psaná pro malé rebelky, tedy pro holčičky. Já sice jsem taková malá rebelka, protože neměřím ani metr šedesát a pořád chci něco, co není v dnešní společnosti zase až tak obvyklé, ale je mi třiatřicet. Takže jsem s Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky měla trochu problém.

Příběhy jsou kratičké, každý zabírá jen jednu stránku, navíc písmo má ještě docela velký font. Chápu, že to mají být krátké příběhy na dobrou noc pro malé holčičky… jenže příběhy jsou okleštěné, zjednodušené a celkově docela povrchní a až přehnaně optimistické. O tom, že některé z těch žen byly sice slavné a úspěšné, ale jejich život byl všechno jen ne šťastný tam není ani slovo. Občas jsem se ale pobavila, protože autorky ve snaze odstranit z příběhů negativní prvky třeba o Anně Boleynové napsaly, že ji král poslal pryč – no, poslal ji pryč, na popraviště. Podobných elegantních kliček je tam víc a minimálně u dospělých čtenářek takhle kulantnost autorek občas vyloudí úsměv na rtech, i když vlastně o nic vtipného nejde. Nejvíc mi ale v příbězích chyběla reálnost, víc podrobností a taky poselství, že pokud něco chcete, tak pro to musíte taky něco (a rozhodně ne málo) udělat.

Pro malé čtenářky může být i problém řazení žen, které se nahodile přesouvá stoletími i celým světem. Pro velké čtenářky pak také to, že některé z oněch inspirativních žen byly vcelku kontroverzní, ale autorky z nich udělaly jednoznačně kladné postavy.

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky jsou určené mladým čtenářkám, kterým říkají, že je správné mít své sny a jít si za nimi, nenechat se odradit tím, kde a kdy jste se narodily nebo tím, že vám lidé říkají, že tohle se přece pro holčičky nehodí nebo že tohle holčičky nedělají. V tom je jejich síla, takže pro malé čtenářky rozhodně svůj účel splní. Pro dospělé čtenářky jsou ale až příliš povrchní, okleštěné a sluníčkové. Nicméně i dospělé čtenářky mohou inspirovat – minimálně k tomu, aby si sedly ke Googlu nebo se vydaly do knihovny a začaly si o některých ženách hledat podrobnější informace, aby poznaly celý jejich životní příběh, a rozšířily si tak zase obzory.

Elena Favill, Francesca Cavallo: Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky, Albatros, květen 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s