Áďa spadla do kanálu a ocitla se na cestě Prahou i časem

IMG_0153.JPG

Áďa a Nika jsou dvojčata, bydlí na Jižním městě v roce 2017 a obě jsou jak na potvoru nemocné. Jenže neposednou Áďu už přestalo bavit ležet v posteli, tak uteče pryč a vydá se do centra Prahy. Jenže tady uvidí otevřený kanál, spadne do něj a zjistí, že kanalizací se dá dostat do Prahy před několika stoletími… A tím její dobrodružství napříč časem i dějinami začíná.

Áďa si najde dva kamarády – myšáka, teda vlastně krysáka, Emana a racka Fera – který ji na cestě napříč časem provázení a dělají jí po staré Praze průvodce. Áďa se tak ocitne na Starém i Novém městě, navštíví alchymisty v Židovské čtvrti, projde se Zlatou uličkou, vyleze na Vyšehrad, navštíví středověkou krčmu a trh, setká se s císaři Karlem IV. i Rudolfem II. i obyčejnými lidmi a dozví se spoustu zajímavých a užitečných věcí. A taky zažije spoustu dobrodružství – protože během své neobvyklé cesty hledá lék pro svou nemocnou sestru Niku, spadne z Karlova mostu do Vltavy, proletí se na Ferovi nad Prahou, a dokonce je na chvíli uvězněná ve věži Daliborce! Čím dále její cesta pokračuje, tak tím hlouběji v minulosti se ocitá – takže někdy ze Starého Města v roce 1860 se dostane až na Vyšehrad kolem roku 1080. Ale teď nastává taky malý problém – jak se vrátit domů za svou sestrou-dvojčetem, která jí pomalu začíná chybět?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Áďa spadla do kanálu v sobě snoubí dobrodružství a zábavu, edukativní rozměr a nádherné ilustrace. V knize se dozvíte něco o umění za doby Rudolfa II., něco o císaři Karla IV., o korunovačních klenotech, o povoláních v době středověku, o znameních na domech, o židovském náboženství, o tom, proč bylo Nové město postaveno tak, jak bylo postaveno, něco o středověké kuchyni a spoustu a spoustu dalších zajímavostí.

K tomu nechybí ani dobrodružná linka v podobě hledání léku pro Ádinu sestru Niku, Ádino uvědomování si, že přestože je Nika jejím opakem, tak je to taky její sestra-dvojče, takže jí vlastně chybí, a humor, který obstarává hlavně Ádin kamarád krysák Eman.

Sylva Francová na téhle knize pracovala několik let a odvedla na ní obrovský kus práce. Sama si nastudovala informace, napsala texty a vytvořila nádherné kresby, takže to do sebe všechno perfektně zapadá a tvoří úžasný celek. Myslím, že Áďa spadla do kanálu okouzlí jak malé, tak velké čtenáře a každý z nich si v ní najde to svoje. I já jsem se dozvěděla slušnou porci novinek a zajímavostí, a to Praze žiju už víc než deset let, a navíc jsem se pokochala tím, jak je ta kniha jednoduše krásná.

V tuhle chvíli mi tak trochu selhává moje schopnost popsat, jak moc se mi to líbilo a jak moc mě takhle knížka okouzlila. Takže vám doporučuju, abyste si ji přečetli a udělali si na ni vlastní názor. Věřím, že vás dostane stejně jako mě.

A pokud jste z Prahy (nebo se sem chytáte na výlet), tak si tuhle knihu můžete vzít jako takového neoficiálního průvodce, projít si místa, kam se vydala Áďa, s dětmi si zasoutěžit, kdo rozpozná víc míst a symbolů, které jsou v knize uvedeny, a přitom si představoval, jak to tu vypadalo v dávných dobách. A užít si hezký společný čas s rodinou.

Sylva Francová: Áďa spadla do kanálu, Albatros, srpen 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s