Změní vám kouzelný Kvásek život?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lois Claryová se přestěhovala do San Francisca, kde nastoupila do společnosti General Dexterity, která se zabývá vývojem robotických ramen. Práce je náročná, stresující, Lois nemá skoro žádné přátele, na nic čas, jí výživový gel zvaný Kejda a bolí ji žaludek. A pak jednou objeví donáškovou službu Kvásková kuchyně na Klementově – a s jejich jídlem (a hlavně) chlebem se zdá život najednou tak nějak lepší…

Jenže pak oba majitelé – Beoreg a Čaiman přijedou za Lois s tím, že jim v USA neprodlouží víza, takže se musí vrátit domů. A Lois nechají svůj kvásek, aby se o něj starala. A jednoho dne Lois začne péct chleba, jenže brzy zjišťuje, že kvásek je tak trochu zvláštní. Potřebuje poslouchat mazgskou hudbu (ať už je to cokoliv), někdy si zpívá, jindy svítí a na chlebu se při pečení objevují tváře. Jenže tohle všechno je jen začátek cesty, která Lois jednou provždy změní život…

Dostává totiž nabídku péct svůj chleba na experimentálním Morkovém trhu, kde si můžete koupit tasoc ze cvrččí mouky, chleba pečený ze zvláštního kvásku a vyráběný robotem, sýr s barevnou strukturou a celou řadu inovátorských gurmánských potěšení. Lois je mladá a sympatická hrdinka. Úspěšná programátorka, která nastavuje zrcadlo dnešním mladým, úspěšným a přepracovaným lidem. Díky tajemnému kvásku ale objeví i jiný způsob života a nakonec se bude muset rozhodnout, čemu z toho dá přednost. Nebo se jí podaří obě své profese trochu netradičně skloubit? Nebo to nakonec bude všechno jinak?

Obklopují ji poněkud zvláštní, ale sympatické vedlejší postavy. Třeba Klub Lois, tedy skupina žen s tímto jménem, které se pravidelně schází a povídají si. Nebo knihovník Horace, který si vytváří neobvyklou knihovnu, Naz, co prodává kávu, Agrippa, co chová kozy a vyrábí neobyčejný sýr, nebo vědkyně Jaina Mitraová, které se snaží z bakterií vytvořit hodnotné, a přitom poživatelné jídlo zvané Lembas. A samozřejmě také Beoreg a Čaiman, Mazgové oklopení tajemstvím, protože ani Lois není schopná přijít na to, kdo vlastně jsou, a kteří Lois nechají svůj opravdu zvláštní a nejspíš tak trochu kouzelný kvásek…

V Kvásku najdete opravdu neobvyklou kombinaci témat: pečení, robotiku a bakterie. Opět se tu objevuje pro Robina Sloana typické spojování moderních technologií s něčím tradičním, v tomto případě pečením chleba a celkově kulinářstvím. K tomu nechybí ani autorův čtivý styl, nadhled a smysl pro ironický humor, nějaká ta záhada, trocha dejme tomu magie, na konci zcela nečekaně i nějaká ta akce a úplně nepatrný (mikro bakteriální) náznak romantiky.

Robin Sloan není úplně neznámým autorem, protože v roce 2013 u nás vyšla jeho kniha Nonstop knihkupectví pana Penumbry. V něm autor skvěle propojil moderní technologie (tedy počítače a programátorství) s knihami a prostředím tak trochu zvláštního knihkupectví. A přitom čtenáře nechával napjaté, jestli se hlavním hrdinům podaří rozlousknout celou tu záhadu, kam se budou vyvíjet jejich osudy a jen tak mimochodem nechal čtenáře přemýšlet i nad vlastním životem.

Kvásek je oproti Nonstop knihkupectví pana Penumbry poměrně útlá kniha, což je nejspíš ten problém. Vyznívá, jako kdyby se hrdinka pokoušela odvyprávět své kamarádce u vína v kostce celý ten neuvěřitelný příběh, ale zároveň to tak činila bez vášní a bez pořádného zaujetí. Celá ta podivný kombinace témat ve výsledku slušně funguje a příběh hladce plyne, ale prostě v něm chybí emoce a větší hloubka.

Nonstop knihkupectví pana Penumbry proto bylo bezesporu lepší, komplexnější, napínavější a životnější. Ale ani Kvásek není špatná kniha. Jedná se o takovou milou a rozhodně v kombinaci chutí neobvyklou jednohubku na jeden dva večery, které vás pohladí po duši a pokud zrovna stojíte na životní křížatce, tak vás třeba přiměje se na danou situaci podívat z jiného úhlu. Nebo vás třeba přiměje začít péct chleba, i když doma nemáte ten tak trochu kouzelný kvásek. Kdo ví.

Robin Sloan: Kvásek, Host, září 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Host.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s