Najde si strašidlo Mortina přátele?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mortina není obyčejná holčička. Má fialové kruhy pod očima, bledou pleť a může si odtrhávat části těle dle libosti. Mortina je totiž strašidlo. Jenže si ze všeho nejvíc přeje kamarádit se s lidskými dětmi z vesnice.

Mortina žije ve vile Rozvalince se svou tetou Neboženkou a psem Truchíkem (neznámo, jestli živým, nebo mrtvým). Na loukách kolem vily si občas hrají děti z vesnice a Mortina je pozoruje, jenže teta jí přísně zakázala, aby se komukoliv z nich ukázala. Jenže Mortina touží po tom najít si přátele. A tak využije svátku zvaného Halloween, kdy se děti převlékají do děsivých kostýmů. V tuhle chvíli přeci i ona musí snadno splynout s davem, nebo ne?

Jsem velkou milovnicí Timu Burtona, takže mě Mortina upoutala na první pohled. Některé ilustrace jsou totiž stylu Tima Burtona podobné. Nejedná se ale o nijak temnou knihu. Naopak. Příběh je určený mladým čtenářům, takže je jednoduchý a přímočarý. Hlavním tématem je zde síla přátelství, které překoná i nepřekonatelné rozdíly.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mortina tudíž stojí hlavně na velmi povedeném grafickém zpracování. Některé ilustrace jsou trochu temnější, ty jsou právě podobné Timu Burtonovi, jiné jsou ale barevné a působí optimisticky. Doporučuju si jednotlivé obrázky opravdu dobře prohlédnout. Kromě samotného příběhu ho totiž doprovází drobné poznámky, které jsou často velmi vtipné. Třeba prozrazují jména Mortininých příbuzných – kdo by nechtěl babičku Neblaženku nebo prastrýčka Zlověstila? A Barbara Cantini se vyřádila i s drobnými detaily v samotných ilustracích, kterých si všimne jen opravdu pozorný čtenář. Já jsem se nejvíc rozesmála, když jsem si všimla, že na jednom obrázku leží na zemi časopis s názvem Morgue. A takových chytrých vtípků zde najdete víc.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mortina je malá a útlá knížka s jednoduchých příběhem o síle pravého přátelství, ale velmi povedenými, chytrými a vtipnými ilustracemi. Akorát teda nevím, jestli u toho budete umírat smíchy, jak se píše na obálce, ale určitě vás tenhle příběh pohladí po duši a párkrát se u něj opravdu od srdce zasmějete. A pokud máte rádi tvorbu Tima Burtona a podobně laděné ilustrace, tak je Mortina přímo pro vás (nebo pro spíš pro vaše děti?)

Barbara Cantini: Mortina, Egmont, říjen 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s