Vánoční dobrodružství v Zámku v oblacích

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sedmnáctiletá Fanny Funkeová z Achimu u Brém zanechala školy a získala roční pozici jako praktikantka v kouzelném, staromódním a trochu záhadném hotelu Zámek v oblacích. Blíží se Vánoce a Fanny je jasné jediné – že tohle rozhodně nebudou nudné svátky. Nemá ale tušení, do jak divokého a nebezpečného dobrodružství se zaplete…

Fanny tu nemá úplně na růžích ustláno, přesto si nestěžuje. Jako praktikantka funguje jako holka pro všechno, což znamená, že utírá prach, uklízí nebo hlídá děti bohatých hostů, což jí ale zrovna moc nejde. Oba majitelé, Rudolf a Roman Monfortovi, jsou navíc poněkud zvláštní – jeden, jak se zdá, pořád truchlí po své bývalé lásce, druhý šikanuje zaměstnance a nenávidí zvířata. A co je horší, vypadá to, že Zámek v oblacích nevydělává, takže hrozí, že ho Monfortovi budou muset prodat.

Aby toho nebylo málo, Fanny se nevyhýbají ani trable s kluky. Do hotelu nastupuje na brigádu Ben, syn Romana Monforta, se kterým se rychle spřátelí, protože je úplně jiný než jeho otec. A možná je mezi nimi i něco víc než jen přátelství, jenže pak do hotelu jako host přijíždí pohledný a tajemný Tristan Brown…

Zámek v oblacích je tak trochu záhadný, existují zde tajné schodiště a místnosti, objevuje se záhadná kočka, o které se tvrdí, že už tady byla před mnoha a mnoha lety, a místní concierge monsieur Rocher se záhadně zmiňuje o svém věku: „Ach, vy lidi! Pořád vás zajímají čísla.“ Ani ostatní zaměstnanci hotelu nejsou zrovna obyčejní. Slečinka Müllerová, která má na starosti všechny ženy na úklid, je děsivá a přísná, čtyři stážistky na Fanny různé kanadské žertíky, a jak se zdá, nesedla si ani s novými poslíčky. Nechybí ani mistryně cukrářka paní Cléo, Čech Jaromír Novák pracující jako dveřník, starouš Stucky, který mluví nářečím a není mu téměř rozumět, nebo Pavel z prádelny se slabostí pro operu.

A nouze není ani bizarní hosty. Na Vánoce do hotelu přijíždí celá rodinka Barnbrookeových, včetně několika nesnesitelných puberťaček, pochybný podnikatel Burkhardt se svým devítiletým, očividně trochu psychopatických synem Donem, který dělá Fanny ze života peklo, manželé Ludwigovi, kteří jsou do sebe i po třiceti letech bláznivě zamilovaní a pobyt v Zámku v oblacích je jejich splněným snem, ruský magnát, co je tu rádoby inkognito, slavný anglický herec, autor thrillerů nebo bývalá úspěšná krasobruslařka – a taky dva koně, několik psů, jedna zakázaná kočka a sedm kavčat.

Kerstin Gier není na českém trhu neznámou autorkou, už jí u nás vyšly trilogie Láska nezná čas (Rudá jako rubín, Modrá jako safír, Zelená jako smaragd) a  První stříbrná kniha snů, Druhá stříbrná kniha snů a Třetí stříbrná kniha snů. Zámek v oblacích je ale trochu překvapivě samostatný román.

Kerstin Gier píše velmi lehce a čtivě, její knihy se proto čtou prakticky samy. A ani Zámek v oblacích není výjimkou. Najdete zde všechno, na co jste od ní zvyklí: dobrodružství, humor, akci, tajemství, trochu romantiky a špetičku magie.

Zámek v oblacích se ale od jejích předchozích knih přeci jenom trochu liší, protože magie se v něm objevuje jen v náznacích. Jinak se jedná spíš o dobrodružný a vtipný příběh, v němž nadpřirozeno nehraje důležitou roli.

Nutno podotknout, že Zámek v oblacích je trochu překombinovaný a na někoho bude působit možná lehce střeleně. Vždyť tu taky najdeme spoustu podivných hostů, včetně kluka, co rád šplhá po fasádě, nesmírně cenný a údajně prokletý diamant, tajnou společnost, únosce dětí a to zdaleka není všechno. A ten akční konec se nese v podobně potrhlém duchu, takže rozhodně nepůsobí reálně.

Pořád je to ale Kerstin Gier, takže se jedná o extrémně čtivý, chytlavý a zábavný příběh, který vás prostě na chvíli donutí zapomenout na všechny starosti (nebo předvánoční shon) a pohladí vás po duši. A jsem si jistá, že nejenom já mám právě proto knihy od Kerstin Gier ráda a jejich čtení si vždycky užívám.

Kerstin Gier: Zámek v oblacích, CooBoo, říjen 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s