Vydejte se na putování napříč Dinosauriem

Dinosaurium - rec1

Kdo z mé generace nemiloval dinosaury (nebo vesmír či starý Egypt) jako by nebyl. Co prostředním velkoformátového a krásně ilustrovaného Dinosauria tuto lásku přenést i na vaše děti? Nebo pokud je nemáte, tak proč se na chvíli nevrátit do dětství a třeba si osvěžit znalosti nebo se i něco přiučit?

V Dinosauriu se dočtete, jak se v průběhu času dinosauři vyvíjeli. Zjistíte, že jich existovalo mnohem více druhů než jen brontosaurus nebo tyranosaurus rex (což je asi tak všechno, co si z dětství pamatuju já – nutno podotknout, že mi je přes třicet, takže už uplynulo dost času). Dozvíte se také, čím se živili, jak se pohybovali, kde žili a jak bojovali.

V Dinosauriu najdete Šest galerií. V těch prvních pěti se dočtete informace o nejrůznějších skupinách dinosaurů. V Šesté s názvem Ne-dinosauři se pak dozvíte něco o ptakoještěrech, mořských plazech, druhohorních savcích a nakonec také i o vyhynutí dinosaurů a o tom, zda (a jak) přežili. Kromě informací o dinosaurech samotných jsou v některých galeriích zařazeny i další kapitoly, v nichž se dočtete o období jury nebo křídy, dozvíte se, co to byla Vaječná hora, a také o již zmíněném vyhynutí dinosaurů.

Dinosaurium je určené pro děti školou povinné (nebo pro dospělé, co milují dinosaury, ale zase si toho už tolik nepamatují, jako jsem já). V případě, že knihu pořizujete dětem si ale dejte pozor na to, že se v ní objevuje slušná řádka cizích a složitých slov, což logicky vyplývá i z toho, že pojednává o dinosaurech (zkuste vyslovit třeba Ornithomimosauria, aniž byste se u toho napoprvé nezasekli).

Vše doplňují nádherné ilustrace. Jedná se o kresby, nikoliv o fotky, což knize dodává zase jiný rozměr. Jednotlivé ilustrace znázorňují nejenom dinosaury tak, jak vypadali, ale najdete zde i obrázky jejich koster nebo fosilních pozůstatků.

Dinosaurium - rec2.JPG

Dinosaurium ale oproti svým dvěma předchůdcům v podobě Animalia a Botanica působí odlišně. Ať už se to týká nápadné oranžové obálky nebo ilustrací uvnitř. Jednotliví dinosauři (nebo kosterní pozůstatky či fosilie) jsou nakreslení precizně, ale objevují se na prostém pozadí bez jakýkoliv dalších detailů, laděného do tmavých, monochromatických barev. Nic tak neodvádí pozornost právě od provedení dinosaurů, ale přesto Dinosaurium oproti Animaliu a Botanicu působí jaksi jednodušeji, tmavěji a chuději.

I tak je to ale paráda, protože velký formát, spousta ilustrací a hlavně dinosauři, že jo. Dinosaurium má edukativní rozměr, takže se v něm dozví spoustu zajímavých informací malí i velcí čtenáři. Takže Račte vstoupit do muzea a vydejte se na putování s dinosaury. A já už pro změnu pokukuju po Planetáriu, které vyšlo v češtině 28. února, protože, jak už jsem zmiňovala v úvodu, kromě dinosaurů jsem měla slabost taky pro vesmír a jeho záhady.

Chris Wormell, Lily Murrayová: Dinosaurium, Albatros, září 2018.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s