Kdo se skrývá za Alias Grace? Vražedkyně, nebo nevinná žena?

Alias Grace - rec

Grace Marksová spáchala v šestnácti letech společně s Jamesem McDermotem ohavnou vraždu, kdy zabila svého zaměstnavatele Thomase Kinneara a jeho hospodyni Nancy Montgomeryovou. Po patnácti letech za ní přichází do ženské věznice doktor Simon Jordan, který se zabývá lidskou myslí, aby ji podrobil svému výzkumu… Je Grace šílená, nebo je naprosto příčetná? Je nevinná, jak tvrdí, nebo je to chladnokrevná vražedkyně? Skutečně si na ten zločin nepamatuje? A kdy vlastně Grace mluví pravdu, kdy říká jen to, co se o sobě dočetla nebo co jí někdo poradil, a kdy vědomě lže a manipuluje? Kdo vlastně je Grace Marksová?

Alias Grace najdeme je napsaná bohatým a vytříbeným jazykem, ale příběh pořád zůstává čtivý a poutavý. Čtenář bude skutečně zvědavý, jak to s Grace bylo, jestli zločin spáchala nebo ne, a zda se dozví, kdo skutečně je Grace. Čtenářky asi bude zajímat, jestli se mezi ní a doktorem Simonem Jordanem rozvine nějaký vztah, a jaký. Nechybí ani vynikající práce s historickými reáliemi, na jejichž základně Margaret Atwoodová vytvořila svůj vlastní příběh, a skvělá psychologie postav.

Stejně jako v jejích ostatních knihách se i v Alias Grace dozvíte nenásilnou formou zajímavé informace, v tomto případě o poměrech v ženských věznicích v 19. století, o ústavech pro duševně nemocné a vůbec o počátcích psychiatrii. Pro Margaret Atwoodovou jsou v knihách typická vážná témata, jako je postavení žen ve společnosti, útlak a sexuální obtěžování. To nechybí ani v Alias Grace, ale autorka tato témata nezpracovává nijak násilně a okatě, všechno je součástí příběhu a čtenáře to neruší při četbě – nebo v tomto případě při poslechu audioknihy.

Alias Grace není dle mého zrovna kniha, která by se do audio podoby převáděla snadno. Nutno ale podotknout, že OneHotBook se toho zhostilo se vší ctí. Asi by bylo dobré poznamenat, že patřím mezi naprosté začátečníky, co se týče audioknih. Proto jsem k Alias Grace přistupovala s velký respektem, ale i obavami, protože mi dělá problémy udržet u mluveného slova pozornost. Pracuji s textem, to mi jde, ale jakmile někdo mluví a já k tomu nemám žádný obrazový doprovod, najednou nevím, co mám dělat. Obvykle to končí tím, že mi myšlenky začnou utíkat všemi směry nebo začnu klimbat.

Nic z toho se mi naštěstí u Alias Grace nestalo. OneHotBook si na Alias Grace dalo opravdu záležet, takže knihu namluvili hned čtyři skvělí čeští herci – Lucie Pernetová, Pavel Batěk, Lucie Juřičková a Martin Zahálka –, kteří se v jednotlivých kapitolách střídají. Všichni herci podali vynikající výkon, ale tím, kdo si audioknihu ukradl pro sebe je jednoznačně Lucie Pernetová, která ztvárnila Grace. Do své postavy vložila tolik emocí a podprahových vzkazů, až postava Grace čtenáři přímo ožívá před očima. V jejím podání není Grace jen prosťounká husička, i když se tak mnohdy tváří, z jejího hlasu je znát chytrost, vychytralost, bystré postřehy i pohrdání křupanskými strážci a dozorci, kteří šikanují vězně, i panstvem, které se Grace střídavě bojí a zároveň je jako žena-vražedkyně fascinuje a zajímají se o ní jako o nějaký exponát v muzeu. Tohle všechno je samozřejmě i v tištěné knize, ale Lucie Pernetová to dokázala dokonale vytáhnout, takže vám vyprávění Grace v jejím podání doslova maluje živé obrazy před očima, jako kdybyste sledovali film nebo divadelní představení.

U Alias Grace mi došlo, že audiokniha není, jak jsem si naivně myslela, jen to, že vám někdo knihu nahlas přečte a vy u toho budete pomalu usínat. Naopak, audioknihy jsou kus umění s vlastní atmosférou a přesahem, který čtenému textu dodává jiný rozměr. Já zůstanu fanoušek tištěných knih (koneckonců se redigováním textů živím, že ano), ale navzdory své původní skepsi a obavám dám audioknihám rozhodně šanci a začnu je do svého čtenářského života zařazovat daleko víc. Protože přinášejí zase jiný požitek z knihy a navíc jsou ideálním společníkem na cesty, k žehlení nebo jen když potřebujete nechat odpočinout oči.

Margaret Atwoodová: Alias Grace, čte Lucie Pernetová, Pavel Baťek, Lucie Juřičková a Martin Zahálka, OneHotBook, 2019.

Za poskytnutí audioknihy k recenzi děkuji mnohokrát OneHotBook!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s