Kdo zaplatí za Zradu vítězů?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kestrel, dcera věhlasného generála, vyjednala křehký mír mezi Valoriány a porobenými Herrany. Herrannie zůstane součástí císařství, ale její lidé budou svobodní a moci si svou zemi víceméně spravovat sami. Jenže císař nic nedělá zadarmo, takže se Kestrel musí provdat za korunního prince Verexe – až na to, že ani jeden o politický sňatek ani trochu nestojí…

Všechno to má ale háček. Císař z Herranie ždíme daně a další poplatky, takže jejich země je na pokraji hladomoru, zatímco on se soustředí na dobývání východních plání. A Herrané v čele s novým guvernérem Arinem stále touží po skutečné svobodě a hledají spojence, se kterým by se mohli postavit mnohem silnějším Valoriánům.

Kestrel se snaží nezamotat do přediva politických intrik na císařském dvoře, ale vzhledem k její povaze se jí to zoufale nedaří. Její loajalita je rozpolcená, cit pro spravedlnost těžce zkoušen, nemluvě o tom, že stále nemůže zapomenout na Arina, svého bývalého otroka, i když si má brát korunního prince. A tak se nakonec rozhodne, že bude pro Herrany špehovat… Jenže dokonce ani ona se svou bystrou a strategickou myslí nemusí tak nebezpečnou a zrádnou hru vyhrát… A bude za to platit ona i ostatní…

Zrada vítězů je stejně jako první díl Kletba vítězů extrémně čtivá a stránky vám doslova ubíhají pod rukama. Mě osobně baví ty politické intriky a komplikované vztahy, takže jsem si Zradu vítězů ke svému překvapení užila o dost víc než první díl. Možná to bylo i tím, že jsme se z Heranie přesunuli do Valu, hlavního města Valorie, a také jsme se podívali do východního království. Akce si zde moc neužijeme, romantiky je tu tak akorát a nechybí ani vcelku zajímavý vývoj situace a samozřejmě závěrečný zvrat.

Marie Rutkoski přivádí na scénu také nové vedlejší postavy – korunního prince Verexe, východní princeznu Rišu, herranského ministra zemědělství Tensena, s nímž Kestrel tajně spolupracuje, nebo uprchlého a zmrzačeného otroka Rošana z východního království. Je hrozná škoda, že tyhle postavy jsou zde ale jen do počtu a autorka jim nevěnovala dostatek prostoru a péče. Nejzajímavější vedlejší postavou tak zůstává Kestrelin otec, slavný generál Trajan, s nímž má hlavní hrdinka velmi složitý a nejednoznačný vztah.

D6A57054-7FA3-4C84-B01D-2F7610E21866

Zrada vítězů má i své chyby. Největší z jich je asi vztah Kestrel a Arina, protože se oba stále víc zaplétají do všech tajemství, lží a polopravd. Upřímně, sledovat tyhle dva pohromadě bylo pro mě až frustrující, protože se oba motají v bludném kruhu nedorozumění, lží a předsudků. Naštěstí se ale v knize zas až tak často nesetkávají, takže to bylo ještě vcelku únosné. Samozřejmě některé jejich činy nejsou zrovna nejchytřejší, asi by jim zrovna takhle lehce neprošly a minimálně Arin je v některých věcech dost naivní, ale i tak je tu přeci jen od prvního dílu znát posun a oba ty hry hrají už o něco lépe a uvěřitelněji.

Já jsem si dala re-reading Kletby vítězů a jelikož jsem teď byla na podobný typ knihy naladěná, tak na druhé přečtené se mi Kletba vítězů líbila víc než, když jsem ji četla (relativně nedávno) poprvé. Přesto jsem byla překvapená, jak moc jsem si užila právě čtení Zrady vítězů. A ten konec mě samozřejmě nechal úplně šílenou z toho, že třetí díl s názvem Polibek vítězů u nás v překladu ještě nevyšel, takže se do něj nemůžu hned pustit a dát si tak celou trilogii pěkně na jeden zátah. Protože kdyby už byl k dostání, tak bych to udělala.

Marie Rutkoski: Zrada vítězů (Kletba vítězů 2), Fragment, květen 2019.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s