Kdo jsou Srdcerváči?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Charlie a Nick chodí na stejnou chlapeckou školu. Jednoho dne se při jedné školní hodině setkají – a pomalu se mezi nimi začne vyvíjet přátelství. Problém je v tom, že Charlie je přiznaný gay a do Nicka je nejspíš tak trochu zakoukaný… A Nick je podle všeho typický heterosexuál… Nebo ne?

Charlie je citlivý typ, který nad věcmi až moc přemýšlí, běhá a skvěle hraje na bubny. Nick je zase pohodový a očividně naprosto heterosexuální ragbista. Ti dva se k sobě na první pohled moc nehodí, ale rychle se spřátelí – a Charlie postupně zjišťuje, že u něj nepůjde jen o čisté přátelství… Jenže co s tím má teď dělat?

Příběh je ve své podstatě jednoduchý, týká se přátelství a první lásky, hledání a uvědomování si sama sebe i trablů s první láskou. Alici Oseman se do něj ale podařilo nenápadně propašovat náznaky hlubších témat, jako je homofobie, předsudky nebo školní šikana.

Kresba je jednoduchá, černobílá a soustřední se především na emoce. Textu je v celém komiksu pomálu, objevují se v něm celé panely i stránky bez jediného bubliny či doprovodného textu. Pro mě tohle bylo něco jiného, a jelikož mi dělá problém vnímat příběh bez textu, jen prostřednictvím obrázků, tak jsem si říkala, že se možná nechytnu. Ale chytla jsem se a zjistila jsem, že to to vlastně moc hezky funguje, že samotná kresba vám dokáže předat emocionální náboj a beze slov sdělit, co se tam odehrává.

Těžko říct, jestli to tak funguje proto, že to Alice Oseman umí čtenáři předat, nebo je to tím, že autorka zachytila takové ty první krůčky, váhání, zmatky, okouzlení a vůbec všechno, co k tomu, když se do někoho zamilujete (a ještě ke ve všemu víte, že je to ten nejnevhodnější člověk na planetě) patří. Dost možná to funguje už jen proto, že zrovna tyhle situace a emoce už asi každý z nás zažil, takže si je i z té jednoduché kresby prostě dokáže vytáhnout a pochopit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Srdcerváči volně patří k autorčině prvotině, románu Solitaire, kde je hlavní hrdinkou Charlieho starší sestra Tori. Já jsem Solitaire nečetla a nijak mi to při čtení nevadilo. Vlastně jsem si říkala, že by bylo možná lepší nečíst ani Solitaire ani doslov ve Srdcerváčích, protože to vlastně obsahuje zásadní spoiler. A přitom Srdcerváči mají otevřený konec ve stylu – a kde je sakra ten druhý díl?

Srdcerváči jsou prostě správně roztomilí, pohladí vás po duši a jak sama Alice Oseman píše v závěru – že podle ní mají lidé Charlieho a Nicka rádi proto, že v jejich příběhu nachází útěchu. A to můžu podepsat!

Srdcerváči jsou ale komiks, který je postaven hlavně na emocích, takže se špatně popisuje. Takže vám můžu doporučit jediné – přečtěte si ho – a hlavně ho prožijte.

Alice Osemanová: Srdcerváři (Srdcerváři 1), Cooboo, srpen 2019.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s