Doběhne si Běžkyně pro smrt?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Detektiv Li Jen se vrátil do Číny a stal se velitelem Oddělení jedna pro řešení závažných trestných činů v Pekingu. A do klína mu spadl delikátní případ, kdy byl slavný vzpěrač, který měl velkou šanci porazit Američany, nalezen mrtvý v ložnici manželky vysoce postaveného vládního představitele. Jenže Li Jen rychle zjistí, že onen vzpěrač není jediný úspěšný čínský sportovec, který v poslední době zemřel.

V téže době je totiž nalezeno tělo závodního plavce. Vypadá to, jako kdyby se po požití většího množství alkoholu oběsil na skokanském můstku. Jenže předtím si oholil hlavu, což nedává smysl. A aby toho nebylo málo, tak Li Jen zjistí, že v nedávné době zemřelo hned několik dalších nadějných čínských sportovců.  Všechny případy vypadají jako nehody, ale Li Jen ví, že taková souhra náhod prostě není možná…

Ani v týmu Oddělení jedna to není ideální. Li Je byl sice povýšen a získal místo velitele, nevychází ale se svým zástupcem, který dělá dusno a touží po Li Jenově postu. Li Jen je proto rád, že našel schopného policistu v mladém Sunovi, kterého si vzal pod svá křídla. Snadné to Li Jen nemá ani v soukromém životě. Do Číny se s ním vrátila i jeho partnerka, americká patoložka Margaret Campbellová. Jenže představitelé Čínské lidové republiky vztahu vysoce postaveného policisty a cizinky, kterou si navíc hodlá vzít a s níž čeká dítě, nepřejí.

Margaret se snaží přizpůsobit nové situaci, ale trápí se. Musela nastoupit na mateřskou dovolenou, takže nemůže vykonávat svou milovanou práci soudní patoložky, a má pocit, jako by ztratila sama sebe. Navíc se bojí nastávajícího porodu, protože jako doktorka ví, co může čekat. Ani na svatbu se příliš netěší, protože ji všechny ty čínské tradice matou nebo jí nedávají smysl. Navíc čínská vláda Li Jenovi odmítá dát byt pro ženaté policisty, takže se musí setkávat jen příležitosti a co nejvíc v tajnosti. Proto, když přijde nabídka provést pitvu zemřelého plavce, tak ji okamžitě přijímá. A společně s Li Jenem se vrhá do vyšetřování dalšího případu, jenže netuší, že tentokrát riskuje život svůj i svého nenarozeného dítěte…

Peter May, což není žádným překvapením, píše velmi čtivě a chytlavě, takže se Běžkyně čte skoro sama. V příběhu nechybí napětí, nějaká ta akce a překvapivé odhalení, patřičné množství čínských reálií, které tuhle sérii dělají příjemně originální, a taky pořádná porce složitého vztahu mezi Li Jenem a Margaret.

Běžkyně se skládá z několika různých zápletek, které se vzájemně proplétají a ukáže se, že mají společného víc, než se na první pohled zdá. Jedna část detektivní zápletky se ale dá odhadnout (zvlášť pokud jste viděli pár dílů Kriminálky Las Vegas), až si říkáte, že to Li Jenovi a obzvlášť Margaret nedošlo. Nicméně jak to celé bylo se dozvíte, jak už je dobrým zvykem, až na konci. Ten je opět poměrně useknutý, takže doufejme, že to autor dovysvětlí v dalším, tentokrát už závěrečném díle.

S detektivním vyšetřováním, jak je pro tuto sérii typické, se prolíná osobní vztah mezi Li Jenem a Margaret, který je od začátku všechno jen ne jednoduchý. A nijak se nezjednoduší ani ve chvíli, kdy oficiálně vytvoří pár, a pravidla platící v Čínské lidové republice, za to mohou jen z poloviny. Zbytek si problémů si dělají Margaret a Li sami, obzvlášť proto, že Li Jen má před Margaret jedno velké tajemství…

Série Čínských thrillerů je mojí srdcovkou, přestože třeba nedosahuje kvalit slavného Ostrova Lewis. Takže i Běžkyně mě naprosto uspokojila a už se nemůžu dočkat až vyjde v češtině závěrečný díl, kde, jak doufám, se konečně dozvím, jak to s Li Jenem a Margaret a jejich nesnadných životem v Čínské lidové republice dopadlo. Už aby to bylo.

Peter May: Běžkyně (Čínské thrillery 5), Host, květen 2017.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji nakladatelství HOST.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s