Štěstí ve hře, (ne)štěstí v lásce?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Madeleine Nicol Parkerová má problémy s penězi, ale to neznamená, že se hodlá vzdát svého snu o univerzitě. Poctivě studuje, tvrdě dře a pečlivě si plánuje budoucnost. Jenže jednoho dne si koupí los a vyhraje. Padesát milionů dolarů. A život se jí obrátí vzhůru nohama. Jenže když měla štěstí ve hře, znamená to, že nebude mít štěstí v lásce?

Maddie chodí na brigádu do místní zoo, kde s ní pracuje mladík Seth, do kterého je nejspíš trochu zakoukaná. Nejspíš i víc než to. Jenže to za a) vypadá, že Seth nemá zájem a za b) Maddie se zařekla, že nenechá žádného kluka, aby odváděl její pozornost od plánů na studium na univerzitě… A za c) je tu ta výhra v loterii, která jí naprosto změnila život a o které mu neřekla…

Rodina Parkerových má velké finanční potíže. Maddin táta přišel před pár lety o práci, novou se mu nepodařilo sehnat, s její mámou se furt hádá, brácha musel opustit univerzitu, protože si nemohl dovolit zaplatit školné, a hrozí jim exekuce domu… A teď všechny starosti s penězi najednou zmizí. Tak se přece musí všechno v dobré obrátit, nebo ne?

Když se to, že Maddie vyhrála v loterii, rozkřikne, najednou je z ní nejpopulárnější holka ve škole. Točí se kolem ní spousta nových kamarádů, kteří patří mezi ty nejobdivovanější lidi na střední škole. Maddie si už nemusí dělat starosti se školným na univerzitě a vlastně ani se stipendiem, takže se na chvíli může jen bláznivě bavit a užívat si. Jenže výhra s sebou nese i odvrácenou stranu. Lidé jí závidí a pomlouvají ji, pronásleduje ji bulvární tisk, odcizila se se svými nejlepšími kamarádkami a není jisté, zda jí noví přátelé jen nevyužívají a netahají z ní peníze. Vždyť jich má víc, než kolik zvládne utratit do konce života. Dokonce i členové vlastní rodiny si z ní dělají dojnou krávu, až nakonec Maddie netuší, komu vlastně může věřit. Jediný, kdo, jak se zdá, se k ní chová pořád stejně, je Seth ze zoo…

Kasie Westová píše neuvěřitelně čtivě a chytlavě, takže se její knížky dají přečíst na jeden zátah. A Štěstí v lásce není výjimkou. Autorka si hezky pohrála s tím, že nic není černobílé. Že peníze sice vyřeší finanční problémy, ale že nedokážou napravit pošramocené vztahy mezi lidmi, a lidské životy. Že velká částka peněz některým lidem může život ještě víc zkomplikovat. Autorka si taky dobře poradila s tradičním klišé, že každý, kdo je bohatý a na střední škole oblíbený, je taky hloupý a zákeřný. I ta romantická linka, jak už je u knih od Kasie Westové zvykem, byla příjemně civilní a nenásilná. Klidně by tam té romantiky mohlo být víc než těch slastí a strastní spojenými s výhrou v loterii.

Kasie Westová pojala výhru z poměrně realistické stránky, takže ukazuje, že štěstí ve hře, vám taky může způsobit spoustu starostí a úplně vám rozhodit celý život. Jenže si nevybrala žádné originální příklady, všechno už jste někde četli nebo viděli a co hůř, většina věcí je tak průhledná, až působí hloupě. Jasně, pokud by úplně obyčejný člověk vyhrál takový balík, tak by se někdy nechal napálit nebo oškubat. Ale to, co se dělo tady, bylo už trochu moc. Až mě frustrovalo číst o tom, jak je Maddie hodná, důvěřivá, neskutečně naivní a nechá se jen využívat. Chápu, že Maddie je osmnáctiletá holka, ale stejně, pokud má internet, tak musela vědět, co jí hrozí, když vyhraje v loterii. Nehledě na to, že aspoň její rodiče by měli být rozumnější a zkušenější.

Od začátku jsem věděla, že to téma výhry pro mě může být problém, ale rozhodla jsem se dát Štěstí v lásce šanci, protože Kasie Westová píše extrémně čtivě, zábavně a dokáže ta klišé zpracovávat tak, že jako klišé nepůsobí. Zrovna ve Štěstí v lásce se jí to ale moc nepovedlo. Celá kniha na mě působila klišoidně, všechno mi přišlo ohrané, hloupé a ve výsledku neuvěřitelné. Netvrdím, že je Štěstí v lásce špatná kniha, ale za mě je to jediná kniha do Kasie Westové, které mi tématikou i zpracováním nesedla.

Jinak vám ale knihy od Kasie Westové můžu vřele doporučit, protože se jedná o milé, zábavné čtení, které spolehlivě zlepšuje náladu a léčí čtenářské krize. Za sebe vám obzvlášť doporučuju P. S. Líbíš se mi a Náhradního kluka, tyhle dvě knížky jsou fakt pecky!

Kasie Westová: Štěstí v lásce, Cooboo, srpen 2019.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

1 komentář: „Štěstí ve hře, (ne)štěstí v lásce?

  1. Pingback: Když se zamilujete do Kluka odvedle – Suzanne A. White

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s