Jak vypadá Život svatých?

Zamilovali jste si magický svět griš a chtěli byste se dozvědět víc o svatých? Jací byli jako lidé a jak byli svatořečeni? Tak přesně pro vás je ilustrovaná publikace Život svatých, v níž najdete 28 příběhů o svatých.

V knize najdete například příběhy o Sanktě Lizavetě z růží, Sanktu Iljovi v řetězech, Sanktě Alině z Vrásy nebo Bezhvězdném. Některé znáte už z trilogie Griša nebo volného pokračování Zjizvený král a Vláda vlků, o jiných ale uslyšíte poprvé. Mě asi nejvíc zaujaly příběhy o Sankt Lukinovi Rozumbradovi, Sanktě Maradi, Sankt Emerenovi, Sankt Valentinovi, Sanktě Magdě, Sankt Dimitrijovi a zajímavý nápad přinesla také Svatá z knih. Naopak příběhy o Alině a Bezhvězdném mě spíš zklamaly, protože nejsou o Alině a Temnyjovi, ale o lidech, kteří se k nim modlili a prosili o zázrak.

Leigh Bardugo zvolila úsporný styl, kterým se vyprávějí legendy – jednoduchý, stručný a většinou bez přímých řečí. Některé příběhy jsou drsné a tragické, v jiných nechybí bizardní situace a černý smysl pro humor, ale některé přinášejí i naději, víru v lásku a dobré konce.

Já jsem ale čekala knihu podobnou souboru povídek Trnitá řeči, která obsahovala propracované příběhy napsané krásným poetickým jazykem. Život svatých je ale útlá knížka a najdeme v ní 28 příběhů o svatých, takže už z toho vyplývá, že každý příběh se odehrává na několika málo stranách. Chybělo mi v nich také pořádné vyústění nebo ponaučení, protože takhle většina z nich popisuje vesměs tragické a nesmyslné události, za které mohla lidská hloupost, omezenost a předsudky.

Největší předností Života svatých tedy nejsou samotné příběhy, ale grafické zpracování a ilustrace. Na první pohled zaujme obal imitující červené plátěné desky se zlatou ražbou. Tedy pokud se podíváte pod tmavý reklamní přebal, který cílí na milovníky seriálu Světlo a stíny z dílny Netflixu inspirovaném trilogií griša a dilogií Šest vran a Prohnilé město. Každý příběh uvádí nádherná celostránková barevná ilustrace od uznávaného ilustrátora Daniela J. Zollingera a také stránky s textem jsou zdobené. Navíc je Život svatých vytištěn na kvalitním, křídovém papíře, což už se dneska u beletrie moc nevidí. Sečteno podrženo, ilustrace jsou skvostné a Život svatých je vymazlený od první do poslední stránky, vlastně od první stránky obalu do poslední.

Život svatých není nutný k pochopení událostí odehrávajících se v románech, protože Grishaverse rozšiřuje jen málo. Je to spíš fajnšmekřinka pro milovníky světa griš, kteří ocení nádherné ilustrace, obálku a kvalitní zpracování. Život svatých jim tak bude zdobit knihovničku nebo poslouží i jako hezký dárek pro fanoušky knih od Leigh Bardugo.

Leigh Bardugo: Život svatých (Grishaverse), Fragment, listopad 2022.

Za poskytnutí recenzního výtisku mnohokrát děkuji Albatros Media.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s